Унгарските власти отказват да одобрят пакета от 750 милиарда евро за помощ за икономиката на ЕС, засегната от пандемията на коронавируса, поради нови правила за разпределение на субсидиите, в зависимост от спазването на принципите на правовата държава в страната, предаде БГНЕС, цитирайки ТАСС, позоваваща се на дипломатически източници.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Унгария заяви, че иска да се справи с върховенството на закона, преди да вземе решение, според един от източниците на агенцията.
Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС по време на срещата на върха от 17 до 21 юли в Брюксел одобриха окончателната компромисна версия на седемгодишния бюджетен план на ЕС в размер на 1 074,3 млрд. евро за периода от 2021 до 2027 г. и извънбюджетен фонд за възстановяване на икономиката на ЕС на ниво от 750 млрд. Евро.
Същевременно спазването на принципа на върховенството на закона от страните от ЕС се превърна за първи път в решаващ критерий за разпределение на бюджетните разходи между страните от Европейската общност. Сега размерът на субсидиите от бюджета и фонда за възстановяване на ЕС е пряко свързан със спазването от страна на страната на основните принципи на демокрацията.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Оригиналната версия на окончателния документ предполага автоматично намаляване на плащанията към страната, което Европейската комисия ще инкриминира за несъответствие с европейските ценности, но по предложение на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел механизмът за контрол на спазването му е радикално отпуснат. Този въпрос ще бъде обсъден на срещите на върха на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
В хода на преговорите Полша, Унгария и редица други държави от Източна Европа се обявиха против въвеждането на законово предписано условие за страните да спазват върховенството на закона.