Решението за обявяването на автокефалност на православната църква на Украйна е на финалната права. Това твърди специален пратеник на константинополския патриарх Вартоломей I по време среща с украинския президент Петро Порошенко, предаде БГНЕС.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Емисарят на Фенер /квартал на Истанбул, където се намира Вселенската патриаршия/ е заявил още, че изявлението на Памфилийския архиепископ Даниил със сигурност ще разгневи Москва. Архиепископ Даниил е представител на украинската църква в САЩ.
"Хубаво, че Господ чу молитвите, които му отправяме от векове - за независима църква", заяви Порошенко.
Патриарх Вартоломей е смятан за "пръв сред равни", но той няма почти никакво паство в Украйна, за разлика от Руската православна църква, която има над 100 милиона последователи и е най-могъщата в православния свят. Москва оспорва правото на Вартоломей да отсъжда по искания на отделни църкви за независимост.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
В Украйна има разкол - по-голямата част от вярващите са лоялни към руската църква, а останалите са за отцепване. Разделението им се задълбочи, след като през 2014 година Русия анексира Крим, припомня Франс прес.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Каноничната църква на Украйна ще се окаже извън закона, ако бъдат узаконени разколническите организации. За това предупреди председателят на Отдела за външни църковни връзки на Московската патриаршия митрополит Волоколамски Иларион. "Ако такава автокефалност бъде предоставена на тези, които са разколници, тогава срещу каноничната църква ще започне истинска, голяма война. Ще бъдат приети закони, които ще я лишат от недвижимост и юридически статут", каза митрополитът, цитиран от ТАСС.
На 7 септември Вселенската патриаршия "в рамките на подготовката за предоставяне на автокефалност на православната църква на Украйна" изпрати свои екзархи в Киев. Светият синод на РПЦ заяви "решителен протест и дълбоко възмущение" от тази постъпка.
На 14 септември РПЦ взе решение да прекрати споменаването на вселенския патриарх в богослуженията си, а също така да прекрати съслужението с фанариотите. Това за момента все още не означава пълен разрив в отношенията между двете църкви.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа