Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тревожен ръст на заболелите от морбили в Европа: СЗО призовава за мерки

23 януари 2024, 15:23 часа • 1701 прочитания

Отбелязва се тревожно нарастване на случаите на морбили (дребна шарка) в Европейския регион, съобщават от Световната здравна организация (СЗО). Над 30 000 случая на заболели са докладвани от 40 от 53-те държави-членки на региона между януари и октомври 2023 г. В сравнение 2022 г. е имало 941 случая. Това е повече от 30-кратно увеличение. Очаква се увеличаване на броя на случаите, ако не се предприемат спешни мерки, за да се предотврати допълнително разпространение.

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"

През 2023 г. дребната шарка засяга всички възрастови групи. Общо 2 от 5 случаи засягат деца на възраст от 1 до 4 години, а 1 от 5 случаи засягат възрастни над 20 години. От началото на годината до октомври са докладвани 20 918 хоспитализирани и 5 смъртни случая от морбили в 2 държави.

"Ваксинацията е единственият начин за защита на децата от тази потенциално опасна болест,“ казва д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.

Още: Във Варна са в готовност за извънредна имунизация срещу морбили заради епидемията в Румъния

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Това завръщане на дребната шарка, до голяма степен, се дължи на спада на ваксинирането в европейските страни през 2020 г. - 2022 г. Пандемията от COVID-19 значително повлия на ефективността на имунизационната система през този период, което доведе до натрупване на неваксинирани деца. Докладваното национално покритие с първа доза от ваксина срещу морбили в региона спадна от 96% през 2019 г. на 93% през 2022 г., докато с втора доза спадна от 92% през 2019 г. на 91% през 2022 г. Общо над 1,8 милиона бебета в региона не получиха ваксинацията срещу морбили между 2020 и 2022 г.

Важно е постигането на висока степен на имунитет

Страните, които са елиминирали болестта, са все още под риск от епидемии след внасяне на вируса на морбили от други страни, ако не се поддържат много високи степени на редовна ваксинация на децата (поне 95%) във всички общности. Навсякъде ваксинирането трябва да е еднакво. Започнати са интензивни дейности по редовна имунизация и кампании за наваксване в няколко страни.

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)

За да се възстанови напредъкът към елиминиране на морбили, е необходимо страните да постигнат и поддържат ваксинация от над 95% с 2 дози от ваксината срещу морбили. Постигането на високо покритие с редовна ваксинация и затварянето на всякакви празнини в имунитета следователно трябва да останат приоритети за всички страни.

За разлика от грипа и други вируси, добрата хигиена не може да ни предпази от морбили. Това не е болест на мръсните ръце като хепатит например, нито пък ходи само по гетата. Вирусът обикновено се внася периодично от хора, които пътуват до страни с повече заболели. Укрепването на имунитета, традиционно като мярка срещу зимните инфекции, също не помага в случая.

Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка

Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми

Още: Ангел Кунчев тревожно: Има риск от морбили в България

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес