Много от изтребителите, предадени на Украйна, се оказаха негодни за употреба и се използват за резервни части. Това съобщава британският седмичник "The Economist".
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Изданието припомня, че най-малко осем самолета МиГ-29 са били доставени от Полша и Словакия. Вестникът посочва, че шведският изтребител "Gripen" подхожда идеално за нуждите на украинските въоръжени сили, а украинските военни имат желание да получат американски F-16. "Полша и Словакия са доставили осем изтребителя МиГ-29 през последните седмици, но много от самолетите са негодни за полети и се използват като резервни части", пише "The Economist", цитиран от БГНЕС.
ОЩЕ: F-16 на Украйна - ще помогнат ли наистина или Русия има отговор?
От началото на войната украинските военновъздушни сили са загубили 60 изтребителя, което прави 40% от предвоенния им флот, твърди седмичникът, като се позовава на американски документ, който изтече в интернет. На украинските въоръжени сили са останали около 80 изтребителя, посочва седмичникът.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Изтребителят "Gripen" е разработен специално за защита на шведското въздушно пространство от руски самолети, посочва "The Economist". Самата Швеция обаче разполага с по-малко от 100 такива изтребителя, като страната е продала или отдала на лизинг около 66 машини на други държави. А след като кандидатурата ѝ за членство в НАТО беше блокирана, Швеция няма да посмее да отслаби отбранителните си способности, смята изданието.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
ОЩЕ: Военен експерт: Предложили сме МиГ-29 на Украйна, но така че да не ни ги поискат
Припомняме, че в началото на април CNN обяви, че България е обещала на Украйна да даде на защитаващата се от Русия страна всичките си изтребители МиГ-29. Телевизията се позова на един от изтеклите секретни документи от американското и натовското разузнаване, свързани с военните планове на Киев. Министерството на отбраната в София обаче по-късно опроверга информацията и заяви, че не е провеждало разговори за безвъзмездно предоставяне на тези бойни самолети на Киев.
Че сме предлагали изтребители отрече и президентът Румен Радев. "Не само, че не ги предлагаме, но нашите летци продължават и да летят, и да дежурят на своите МиГ-29. Правим всичко възможно те да бъдат ремонтирани". Така президентът Румен Радев коментира твърдението на CNN, базирано на предполагаемите изтекли секретни документи от разузнаването на САЩ и НАТО, че България е обещала всичките си изтребители МиГ-29 на Украйна. "Ако ние бяхме предлагали българските изтребители МиГ-29, те сега щяха да са в Украйна заедно със самолетите МиГ-29 на Полша и Словакия", отвърна още президентът в кулоарите на парламента на въпрос на БТА.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
ОЩЕ: Какво стана ясно от изтеклите секретни документи за Украйна?
В средата на април пък стана ясно, че германското правителство е разрешило на Полша да предостави на Украйна пет съветски изтребителя МиГ-29 от арсенала на някогашната армия на Източна Германия. Искането, което беше отправено по-рано от страна на Варшава, беше одобрено само за няколко часа. Германският министър на отбраната Борис Писториус приветства решението със следните думи: "Това показва, че на Германия може да се разчита!" Самолетите, за които става дума, са дадени на Полша от Германия през 2003 г. Бундесверът ги получава като наследство от арсенала на някогашната Национална народна армия на ГДР, предаде БТА.
Следете развитието на войната в Украйна тук