Великобритания и Европейският съюз (EС) не успяха да постигнат напредък по време на неформалната среща на върха в Залцбург, на която бяха обсъдени бъдещите отношения след излизането на Обединеното кралство от ЕС през март 2019 г.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че след тези разговори е съвсем ясно, че ако се цели да се подпише договор до ноември, което се счита за краен срок, тогава неговите детайли трябва да бъдат ясни през октомври, предаде МИА, цитирана от БГНЕС.
Британският премиер Тереза Мей призова държавите членки на ЕС да спрат да предлагат решения, които биха довели до разкол в Обединеното кралство. Това последва след едно от предложенията в Залцбург - британската провинция Северна Ирландия да остане в търговски съюз с Европейския съюз, за да се избегне въвеждане на гранични проверки между Северна Ирландия и Република Ирландия, която е част от ЕС. Великобритания се опасява, че подобен ход отново би могъл да засили ирландския сепаратизъм в Северна Ирландия и да наруши мирния договор от 1998 г.
„ЕС трябва адекватно да отговори на моя сериозен и реален план“, заяви Мей, говорейки за плана „Чекърс", с който тя предлага Великобритания и след Brexit в голяма степен да спазва европейските правила в икономиката. Част от лидерите на ЕС заявиха, че се надяват на нов референдум във Великобритания, на който британските граждани биха се изяснили дали желаят да останат част от ЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Според президента на Франция пък Еманюел Макрон предложенията на Тереза Мей за икономическите отношения с ЕС след Brexit са „неприемливи“, защото не се вписват в единния пазар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Лидерите на ЕС в Залцбург приеха предложението на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за осигуряване на по-широк мандат за гранична служба Фронтекс, която трябва активно да патрулира по външната граница на ЕС.