Световната здравна организация разкри днес план за овладяване на менингита до 2030 г., което ще предотврати 250 000 смъртни случая годишно, причинени от инвалидизиращата болест.
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Папата остава в критично състояние
Стартирайки първата в света глобална стратегия за справяне с болестта, СЗО иска да премахне епидемиите от бактериален менингит - най-смъртоносната форма. По този начин се надява да намали наполовина броя на случаите, както и смъртността със 70%. Целта е да се намалят значително и уврежданията, причинени от болестта.
„Където и да се появи, менингитът може да бъде смъртоносен; той удря бързо, носи сериозни здравни, икономически и социални последици и причинява опустошителни огнища“, каза ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
„Време е да се справим с менингита в световен мащаб веднъж завинаги - чрез спешно разширяване на достъпа до съществуващи инструменти като ваксини, нови изследвания и иновации за предотвратяване, откриване и лечение на различните причини за заболяването и подобряване на рехабилитацията за засегнатите“, каза още той.
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Менингитът е опасно възпаление на мембраните, които обграждат мозъка и гръбначния мозък, което се причинява предимно от бактериална инфекция и други патогени, включително вируси и гъбички. Менингитът, причинен от бактериална инфекция, е най-сериозната форма, тъй като може да предизвика бързо разпространяващи се епидемии. Той убива един на всеки 10 от заразените - предимно деца и млади хора. Той също така оставя всеки пети с дълготрайна инвалидност, като гърчове, загуба на слуха и зрението, неврологични и когнитивни увреждания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
През последните 10 години епидемиите най-често се появяват в така наречения „менингитен пояс“, обхващащ 26 държави в Африка на юг от Сахара от Сенегал до Етиопия.
Огнищата могат сериозно да нарушат здравните системи и да създадат огромни разходи за домакинствата и общностите.
СЗО заяви, че има „спешна нужда от иновации, финансиране и изследвания за разработване на повече превантивни ваксини срещу менингит“.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Няколко ваксини предпазват от някои видове менингит, но много държави тепърва предстои да ги въведат в своите национални имунизационни програми. В ход са и проучвания за разработване на ваксини за други причини за менингит, като например бактерии от групата В Strep.
Глобалната пътна карта на СЗО за победа над менингита до 2030 г. призовава за високо имунизационно покритие и подобрени стратегии за предотвратяване на огнищата, съобщи АФП. Тя също така призовава за усилия за укрепване на ранната диагностика, лечение и рехабилитация.
Според плана менингитът няма да бъде елиминиран, но целта е да се доближим възможно най-близо до тази точка, която ще поддържа случаите ниски.