Двете партии, които подкрепят правителството в Германия - Християндемократическият съюз (ХДС) и Християнсоциалният съюз (ХСС) се надяват, че Германската социалдемократическа партия ще остане част от правителството на страната след решението на нейния лидер Андреа Налес да подаде оставка от ръководните постове в партията.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Андреа Налес ни информира тази сутрин за намерението си да подаде оставка. Приемам това за сведение и го уважавам", заяви председателят на ХДС Анегрет Крамп-Каренбауер. Тя определи Налес като силна личност и надежден партньор.
"Надявам се, че ГСДП колкото е възможно по-скоро ще решат кадровите си въпроси и това няма да навреди на работоспособността на коалицията. Сега не е време за партийни и тактически размишления. Ние както и преди сме привърженици на запазването на "голямата коалиция", подчерта Крамп-Каренбауер. "Желаем да служим на своята страна, провеждайки добра правителствена политика", добави тя.
От своя страна, лидерът на ХСС Маркус Зьодер призова социалдемократите да осъзнаят своята отговорност пред Германия. "Очакваме, че ГСДП ще внесе своя принос за съхраняването на стабилността на правителството", каза той в интервю за агенция ДПА. Зьодер също така се надява, че на Налес "не лежи основната отговорност за резултатите на ГСДП на евроизборите".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Германският канцлер Ангела Меркел увери, че нейното правителство ще продължи работата си, въпреки оставката на лидера на социалдемократическите му партньори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Това, което искам да кажа от името на правителството е, че ще продължим работата си с цялата си сериозност и чувство за отговорност," подчерта Меркел.
След тежката загуба на евроизборите Андреа Налес обяви, че подава оставка като председател на ГСДП, а също така се оттегля и като ръководител на парламентарната група на социалдемократите в Бундестага.