НАТО възнамерява да продължи мисията си в Афганистан, независимо от решението за съкращаване присъствието на американските сили в страната, заяви днес генералният секретар Йенс Столтенберг.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
САЩ съкращават присъствието на своите войски в Афганистан в съответствие с постигнатото с движение „Талибан” споразумение. Независимо от това, тренировъчната мисия на НАТО „Решителна подкрепа” ще продължи да действа в досегашната конфигурация. Европейските членове на алианса и партньорските държави потвърдиха, че запазват своите контингенти, каза Столтенберг.
БГНЕС припомня, че в средата на ноември президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че възнамерява да съкрати броя на американския контингент в Ирак и Афганистан.
Предвижда се броят на войските в Ирак ще бъде съкратен с 500 на 2500, а броят на обслужващия персонал в Афганистан ще намалее от 4500 на около 2500.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Изпълняващият длъжността министър на отбраната на САЩ Крис Милър заяви, че този ход отразява политиката на Тръмп "да доведе американските войници в Афганистан и Ирак у дома".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Йенс Столтенберг предупреди, че прибързаното изтегляне на американски и съюзнически войски от Афганистан може да доведе до това страната отново да се превърне в "платформа за международни терористи".
Миналата седмица министър на отбраната на Германия Анегрет Крамп-Каренбауер обяви, че САЩ са потвърдили намерението си да замразят изтеглянето на своите войски от Афганистан до 15-ти януари 2021 г.
Очаква се в следващите дни Вашингтон да съобщи конкретно кого и къде ще изведе. , ТАСС
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми