Лявоцентристката опозиция на Словения отхвърли призива на управляващата коалиция за политическо примирие по време на председателството на Словения в ЕС и е решена да продължи да използва „всички налични средства“, с които разполага, без да изключва нов опит за вот на недоверие.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Листата на Мариан Шарец (LMŠ) заяви, че ако се откажат от инструментите, с които разполагат като най-голямата опозиционна партия, те също ще се откажат от демокрацията, цитира Евроактив.
„Когато конституцията и законите са постоянно нарушавани, когато свободата на медиите и фискалната стабилност са застрашени, когато експертите и гражданското общество не са допуснати да участват в законодателството в областта на околната среда, когато правителството забрави за проблемите на децата и младежта, произтичащи от епидемията, задължението на опозицията е да не мълчи, независимо от председателството”, заяви в четвъртък лидерът на депутатската група на LMŠ Бране Голубович, когато Словения официално пое ротационното председателство на ЕС.
Той каза, че вярва, че Словения ще изпълнява правилно задачите си на председателство от техническа гледна точка, благодарение на професионализма на словенските дипломати и технически служители.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Депутатът Матей Ташнер Ватовец заяви, че Словения все още се нуждае от предсрочни избори. Партията разкритикува националния план за възстановяване и устойчивост, който Европейската комисия одобри, като заяви, че „нарушава всяка визия и всички основни принципи на демокрацията“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Партията на Аленка Братушек (SAB) заяви, че би искала правителството да изпълнява успешно задачите си по време на председателството, тъй като това ще бъде от полза за репутацията на Словения.
„Опасяваме се обаче, че това правителство вече е оставило негативен отпечатък в Европа поради всички изявления, писма, туитове и главно своите действия“, заяви заместник-лидерът на SAB Маша Кочипер. Тя заяви, че опозицията ще продължи да „държи под око правителството“ и не изключва вот на недоверие, ако всички опозиционни партии се съгласят по предложението.
В малко по-различен тон евродепутатът Таня Файон, лидерът на социалдемократите (СД), пожела Словения да използва председателството, за да „смекчи пагубното впечатление, което остави в Европа през последната година“ в духа на европейските ценности и солидарност. Във видеообръщение в профила си в Twitter Файон заяви, че международната репутация на Словения е най-ниската досега.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
„Поради действията на министър-председателите Словения е третирана вече няколко пъти като държава, която се отклонява от европейския път и ценности“, написа тя.
Файон заяви, че е опасно, че нарушенията на ценностите, наблюдавани в Унгария и Полша, се популяризират и в Словения.