Словенският премиер Марян Шарец заяви, че няма намерение да отговори на поканата да участва в конференцията следващия месец в Маракеш, на която трябва да бъде потвърдена така наречената "Маракешка декларация за миграция", посочвайки, че това е необвързващ документ.
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"Глобалния договор за сигурна, регламентирана и правна миграция, наречен "Маракешка декларация", е необвързващ документ и така трябва да се гледа на него“, каза Шарец.
Той добави, че около този документ "без нужда вдигат шум" и няма намерение през декември да отиде в Маракеш, допълни БГНЕС.
Шарец подчерта, че правителството оставило разглеждането на декларацията на министерството на външните работи, което сега води бившият премиер Миро Церар.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
И хърватският президент Колинда Грабар-Китарович няма да отиде в Маракеш.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
По настояване на журналистите за промяна на отношението около Маракешкото споразумение, тя упъти интересуващите се от отговор към министерството на външните работи и европейските въпроси.
„Отговорното министерство е министерството на външните работи и европейските въпроси, координатор на преговорите . Вместо да публикуват моята кореспонденция, те имаха задължение да информират гражданите за какво става дума, какво се подписва или не се подписва в Маракеш“, заяви Грабар-Китарович, добавяйки, че министерството е информирано, че тя няма да ходи в Маракеш.
Оттеглянето от този договор бе обявено от Австрия, следвайки примера на Съединените щати и Унгария.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Виена смята, че Договорът на ООН за миграция е неподходящ за регулиране на емигрантските въпроси и заплашва със загуба на суверенитет в мигрантската политика и "изтриване" на различията между легалната и нелегалната миграция.
Неприсъединяване към договора обмислят също така Полша и Чехия.