Президентът Владимир Путин изрази надежда за развитието на отношенията на Русия с Европейската комисия въпреки съществуващите проблеми.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Ние се надяваме да продължим и да развиваме контакти с Европейската комисия", каза той при разговор с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Хамбург.
"Ние сме в контакт, въпреки всички проблеми, които съществуват", държавният глава, цитиран от ТАСС. Той припомни, че проведе с Жан-Клод Юнкер "полезни преговори" по време на икономическия форум в Санкт Петербург през 2016 г., а "през април се срещна с Федерика Могерини“.
На свой ред Юнкер посочи желанието на Европейската комисия за диалог с Москва.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Ние знаем какво поражда проблемите, които съществуват между Русия и ЕС, като Крим, но от Европейската комисия искаме да продължим да работим, за да се търсят възможности за сътрудничество, точките на пресичане на интереси", каза той, отбелязва още БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според него, тези възможности са били идентифицирани само в хода на преговорите, проведени в Санкт Петербург през юни миналата година. "Мисля, че ние трябва да продължим и по-нататък", добави Юнкер.
Actualno.com припомня, че на фона на тези заявки за сближаване на отношенията, в края на юни 2017 г. Съветът на ЕС удължи с още шест месеца икономическите санкции срещу Русия до 31 януари 2018 г.
Санкциите бяха наложени на 31 юли 2014 г. за една година в отговор на руските дестабилизиращи действия в Украйна. ЕС ги засили през септември 2014 г. Рестрикциите засягат финансовия, енергийния и отбранителния сектор на Русия, както и стоките с двойна употреба.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
На 19 март 2015 г. Европейският съвет се съгласи да обвърже продължителността на санкциите с изпълнението на споразуменията от Минск, които трябваше да влязат в сила до 31 декември 2015 г. Тъй като договореностите не бяха изпълнени, Съветът на ЕС удължи санкциите.
Русия отговори съответно с контрамерки.
Днес е вторият ден от срещата на върха на Г-20 в Хамбург - форум, който събира най-влиятелните мъже и жени на света.
По-рано лидерите на Г-20, включително американският президент Доналд Тръмп, стигнаха до компромис по формулировката на окончателното изявление от срещата по въпросите на търговията. Продължават обаче дразгите по отношение на изменението на климата, съобщи източник от ЕС пред AFP.
Лидерите на Г-20 ще завършат двудневната си среща в Хамбург с обсъждането на въпроси, свързани с устойчивото развитие и помощта за Африка, както и проблема с цифровата икономика и безработицата.