Поредна хвалба за невиждано оръжие от страна на Русия. Друг е въпросът колко това оръжие отговаря на претенциите на хартия.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Според контролираната от режима на руския диктатор Владимир Путин руска информационна агенция ТАСС, която се позовава на анонимен източник от руския военно-промишлен комплекс, разработката на мобилен носител за руската хиперзвукова крилата ракета 3М22 "Циркон" е достигнала етап на прототип. "Вече е създаден прототип на мобилна пускова установка за брегова ракетна система с хиперзвукова ракета "Циркон" (Zircon). Както и в случая на системата за противоракетна отбрана Bastion, пусковата установка ще носи две ракети", каза източникът.
Това в никакъв случай не е първото изявление от този вид: редица руски източници по-рано отбелязаха, че "Циркон" ще бъде вграден в брегова отбранителна система като системата Bastion, която вече използва прекия предшественик на "Циркон", P-800 Onyx.
Въпреки това, ако P-800 има скорост от Мах 3 и обхват на полета от 600 км (800 км за най-новите версии), тогава хиперзвуковата ракета "Циркон", развиваща скорост от Мах 9, би трябвало да има по-голяма маневреност, а обсегът на полета ѝ се оценява на 1200 – 1500 км. Има и непотвърдени съобщения относно възможността за плазмено маскиране.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
"Циркон" за първи път влезе на въоръжение в руския флот в края на 2019 г. и Кремъл се хвали, че няма равен в света по отношение на характеристиките. Хиперзвуковите оръжия са една от малкото останали области, в които руският отбранителен сектор запазва значително предимство пред Китай и Съединените щати - поне на хартия и на боравене с внимателно контролирана информация - и руската армия се възползва от това, като подготвя такива ракети за широк спектър от мисии. Руската хвалба е, че с много голямата си скорост и съответно непредвидимост на движението, "Циркон" практически елиминира възможността за прехващане и позволява на ракетата да извади от строя всеки клас военен кораб с едно точно попадение благодарение на мощността на бойната глава и огромната кинетична енергия при удара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Ракетата е изключително важна за Русия, защото нейният бюджет за отбрана е много по-скромен от този на съперниците от НАТО, а флотът ѝ (особено океанските надводни кораби) е много по-малък и доста остарял. На теория тази ракета позволява дори на малки кораби, като стелт корвети или остарели разрушители от клас Udaloy, да предизвикат надводни флоти, които иначе биха били много по-боеспособни.
"Циркон" вече е инсталиран на надводни военни кораби и подводници (от края на 2021 г.), а разполагането му на наземни пускови установки ще позволи сравнително евтино увеличаване на броя на ракетите, налични за отбрана - това е руската визия.
ОЩЕ: Руски военен самолет се разби в жилищна сграда в Краснодарска област (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Превод: Ганчо Каменарски