Великобритания не би трябвало да предлага преференциален достъп на работници от Европейския съюз пред онези, които са извън съюза, след Брекзит, сочи доклад, разработен по искане на правителството, цитиран от БГНЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Независимият Консултативен комитет по миграцията (КСМ) заяви, че решенията за това кой може да работи във Великобритания, след като отпадне свободното движение с ЕС, трябва да се съсредоточи върху привличането на висококвалифицирани хора.
Премиерът Тереза Мей посочи, че е отворена за подобна идея, като има информации, че огласяване на това може да има на конференцията на Консервативната партия този месец.
Това обаче може да доведе до проблеми при преговорите по Брекзит с ЕС.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Очакванията на Лондон за близки търговски отношения с блока вероятно ще бъдат свързани с исканията за преференциален достъп на работниците от ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
От КСМ казват, че ако имиграцията не е част от преговорите за Брекзит, "препоръчваме да се премине към система, в която да се управлява цялата миграция без преференциален достъп за гражданите на ЕС".
„Бъдещата политика "трябва да насърчава висококвалифицираните работници, тъй като има ясни доказателства, че те носят ползи за публичните финанси на Обединеното кралство, иновациите и производителността."
Комитетът препоръча да се премахне горната граница на броя на висококвалифицираните работници от трети страни, който се разрешава всяка година, и да се разшири, така че да включва повече умения.
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Това може да засегне някои сектори, които са се развили бързо през последните години на фона на евтиния труд, като например производството на храни.
Правителството поръча доклада миналата година.
В интервю за Би Би Си в понеделник Тереза Мей предложи тя да даде на работниците от ЕС и извън ЕС еднакви права да работят във Великобритания.