Швейцарският военен износ възлиза на 955 млн. швейцарски франка през 2022 г., съобщи Държавният секретариат по икономическите въпроси на Швейцария (SECO). Цифрата е нараснала с 29% през годината.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Швейцарските компании са изнасяли (с одобрението на SECO) в 60 държави. Най-големият клиент през 2022 г. е Катар (213,4 млн. евро), следван от Дания (136 млн.), Германия (131,7 млн.), Саудитска Арабия (111 млн.) и САЩ (61,5 млн.).
Основните експортни стоки на Швейцария в областта на отбраната включват бронирани превозни средства (26,5% от общия обем), боеприпаси и компоненти за боеприпаси (24,8%), оръжия от всички калибри (18,2%), системи за управление на огъня (16,8%), малки оръжия (5,4%) и компоненти за бойни самолети (4,8%).
Най-големите договори на отрасъла за годината са доставките на зенитно-ракетни системи (ЗРК) за Катар, на колесни бронирани машини за Ботсвана и Дания, на резервни части за ЗРК за Саудитска Арабия и на боеприпаси и компоненти за боеприпаси за Германия.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
ОЩЕ: Чехия иска стари танкове „Леопард 2“ от Швейцария
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Освен това SECO отбеляза леко увеличение на одобренията за специални военни стоки. Последните включват системи за защита от торпеда и дронове, оборудване за разминиране, оборудване за радиационна защита и оборудване за балистична защита.
Агенцията припомня, че Швейцария прилага закона за неутралитет по отношение на оръжейните доставки за Украйна или Русия от 2014 г. насам.
"Съгласно закона за неутралитет Швейцария не може да одобри искане за прехвърляне на военно оборудване с швейцарски произход на Украйна, докато тя е въвлечена в международен въоръжен конфликт", подчерта SECO.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
По-рано говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Швейцария се е отказала от традиционната си политика на неутралитет, тъй като недвусмислено подкрепя украинската страна. В тази връзка Берн не може да претендира за ролята на посредник между Русия и Украйна, предположи руското външно министерство. Преди това Швейцария се присъедини към тавана на цените на руските петролни продукти и към деветия пакет от санкции на ЕС срещу Русия.