Германия вече е преодоляла зависимостта си от руския газ и иска да намали потреблението си с 20%, заяви германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от АФП.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
"Радвам се, че успяхме да постигнем споразумение на европейско равнище относно целта за намаляване потреблението с 15%. Това е силен сигнал за европейска солидарност, включително по отношение на нашата страна, която досега беше особено зависима от руския газ", заяви Шолц.
„В края на краищата ние се освободихме от тази зависимост и навлизаме в зимата добре подготвени", каза канцлерът.
Същевременно той благодари на гражданите за това, че пестят енергия. "Заедно се ангажираме да намалим потреблението на газ с 20%. Всеки спестен киловатчас ще увеличи енергийната ни сигурност", каза Шолц.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
ОЩЕ: Politico: Байдън не желае да вижда Путин на срещата на Г-20 дори в коридора
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Той също така коментира потенциалния таван на цените за газ, признавайки, че предложението може да се осъществи само в тясно сътрудничество с партньори извън ЕС. Таванът на цените "носи риск, че производителите ще продават газа си на други места и ние, европейците, ще имаме по-малко газ вместо повече", заяви Шолц пред депутатите преди срещата на върха на ЕС по спорната тема.
От месеци 27-те членки на блока не могат да се споразумеят как най-добре да се справят с нарастващите сметки за отопление на домакинствата и предприятията с наближаването на зимата. Държави като Италия настояват за бързо и амбициозно ограничаване на цените, но срещат отпор от страна на Германия, най-голямата икономика в Европа, която се опасява, че блокът ще се постави в неизгодно конкурентно положение.
Правителството на Шолц отчасти компенсира недостига, като внася повече втечнен природен газ (LNG), но все по-често се противопоставя на високите цени, налагани от някои съюзници.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Министърът на икономиката Роберт Хабек наскоро обвини Съединените щати, че търсят "астрономически цени" за доставките си на втечнен природен газ. Шолц намекна за същото, когато заяви, че е "убеден", че "страни като САЩ, Канада или Норвегия, които са солидарни с нас на страната на Украйна, имат интерес да гарантират, че енергията в Европа няма да стане недостъпна".