Русия е готова да организира разговори на високо равнище между Дамаск и Анкара, заяви пред РИА Новости специалният пратеник на президента по въпросите на Сирия Александър Лаврентиев, цитиран от БГНЕС.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
"Мисля, че Москва ще бъде готова да предостави място за среща, ако има взаимно желание от двете страни. Дори не се съмнявам в това“, каза той.
Според него "за срещата трябва да са назрели определени условия":
"Важно е резултатът от преговорите да изпрати правилния сигнал на всички страни в конфликта, така че срещата на върха да допринесе за постигането на споразумение“.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
По-рано турският президент Тайип Ердоган обяви възможността за среща със сирийския си колега Башар Асад. След това Абдулкадир Селви, колумнист на турския вестник "Хюриет", близък до правителствените кръгове, заяви, че събитието може да се проведе в Русия с посредничеството на Владимир Путин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
ОЩЕ: Русия натиска Турция да се въздържа от сухопътна операция в Сирия
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Ердоган и Асад "теоретично" могат да се срещнат в Москва, но все още няма споразумение за това.
В неделя Турция извърши въздушна операция срещу сирийското крило на забранената в страната Кюрдска работническа партия (ПКК) в Северна Сирия, а също така имаше съобщения за ракетни нападения по цели в Северен Ирак.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
На този фон във вторник в Астана започна 19-ият кръг от преговорите за разрешаване на ситуацията в Сирия, където от 2011 г. продължава вътрешен въоръжен конфликт. Турция, заедно с Русия и Иран, действа като гарант на процеса.
В духа на дипломатическите услуги Русия, която е крепител на режима на Башар Асад, създава впечатление, че връща жеста на Турция, с чиято посредническа роля бе уредена сделката за износ на украинско зърно въпруки руската агресия. Москва се тревожи от възможна сухопътна операция на Турция в Сирия като продължение на наказателните въздушни удари заради атентата в Истанбул.