Черноморската инициатива, позволяваща на Украйна да изнася зърно с кораби, вече не е в сила. Това обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в понеделник, 17 юли, цитиран от руската държавна информационна агенция ТАСС.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Сделката изтичаше днес, като при последното ѝ обновяване бе заложен срок от 120 дни. Инициативата беше договорена с посредничеството на Турция и ООН миналото лято, за да се вдигне руската блокада на черноморските украински пристанища и потоците от зърно да продължат да достигат до най-засегнатите страни.
"Черноморските споразумения всъщност вече не са в сила, а частта от споразуменията, отнасяща се до Русия по отношение на сделката със зърно, не е изпълнена", съобщи Песков, заявявайки, че исканията на Москва не са били удовлетворени.
"Сделката за зърно е прекратена", подчерта говорителят на Кремъл. "Веднага щом руската част (от условията) бъде завършена, руската страна незабавно ще се върне към изпълнението на тази сделка", посочи той.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
ОЩЕ: Руското МВнР: Координационният център в Истанбул за корабите със зърно се закрива
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Москва редовно заплашваше да се откаже от сделката. На 4 юли тя предупреди, че не вижда „никакви основания“ за удължаване на споразумението, критикувайки предполагаемите пречки пред собствения ѝ износ на селскостопански продукти. На 11 юли Русия започна серия от атаки с дронове срещу зърнените съоръжения в украинското пристанище Одеса, където се помещават три морски терминала, ключови за износа на зърно. ОЩЕ: Руски дронове опитаха да атакуват зърнените складове в Одеса
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, от своя страна, подкрепя премахването на пречките пред Русия да изнася торове – друг елемент от сделката от юли 2022 г., за която Москва редовно се оплаква, че не се спазва заради западните санкции, блокиращи трансакции на руската земеделска банка "Росселхозбанк".
Според "Ройтерс" - Гутериш дори е предложил на руския президент Владимир Путин да удължи срока на действие на споразумението в замяна на свързване на дъщерно дружество на "Росселхозбанк" към глобалната система за финансови съобщения SWIFT. Русия беше изключена от мрежата заради инвазията в Украйна през февруари 2022 г.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Русия настояваше и за възобновяване на транзита на амоняк през Украйна като част от зърнената сделка. Амонякът е ключова съставка в нитратния тор, който би позволил на Русия да изнася изкуствени торове. ОЩЕ: ВИДЕО: Взрив на важен тръбопровод за амоняк край Харков, Русия и Украйна се обвиняват взаимно
Турският президент Реджеп Ердоган също опитва да накара Русия да възобнови зърненото споразумение. Американският държавен секретар Антъни Блинкен пък обвини Москва, че използва сделката като оръжие.
Междувременно украинската армия свърза най-новия взрив на Кримския мост със сделката за зърното. Според Наталия Хуменюк - говорител на Южното оперативно командване, ударът може да е бил планирана провокация от страна на Русия заради нежеланието ѝ да удължи споразумението. Според Песков двете събития нямат общо.
ОЩЕ: Взривът на Кримския мост може да е руска провокация, твърди украинската армия