Русия наложи вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която предвиждаше удължаване на трансграничната помощ за Сирия с една година без подкрепата на Дамаск.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Разрешението за доставка на помощи през сирийско-турската граница при Баб ал-Хава, което е в сила от 2014 г., изтича в неделя. Документът, изготвен от Ирландия и Норвегия, предвиждаше продължаване на действието на механизма за една година, до юли 2023 г.
В началото на юли 2020 г. Китай и Русия наложиха вето на резолюция на ООН, която щеше да запази два гранични пропускателни пункта от Турция за доставка на хуманитарна помощ за Идлиб. Дни по-късно Съветът за сигурност разреши доставката на помощ само през един от тези пунктове - Баб ал-Хава. Този едногодишен мандат беше удължен с една година на 9 юли 2021 г. и изтича тази неделя.
Северозападен Идлиб е последният бастион на бунтовниците в Сирия, а свързаната с Ал Каида Хаят Тахрир аш Шам е най-силната бунтовническа групировка в региона, припомня АП. Миналата седмица ООН заяви, че през първите 10 години на сирийския конфликт, започнал през 2011 г., са загинали над 300 000 цивилни - най-високата официална оценка на цивилните жертви.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
В писмо до посланиците на Съвета за сигурност бившият главен прокурор на Международния наказателен съд Луис Морено Окампо предупреди, че като одобряват трансграничните доставки за Северозападна Сирия, членовете „могат да се окажат в материална подкрепа на определена от ООН като терористична организация". Той заяви, че Северозападна Сирия „се контролира от Ан Нусра, обявена от ООН за терористична организация, свързана с Ал Каида и понастоящем наричана Хаят Тахрир аш Шам“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!