Румъния подкрепи Полша като категорично отхвърли предложенията за обвързване на бъдещи субсидии от ЕС за страните членки със зачитането на върховенството на закона.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
„Обвързването на фондовете с други елементи би представлявало грубо нарушение на основополагащите принципи на ЕС”, каза румънският външен министър Теодор Мелешкану.
Той добави, че фундаменталната цел на субсидиите е „солидарност и сближаване на икономиките на страните членки”.
Мелешкану направи изявление на съвместна пресконференция с полския си колега Яцек Чапутович, който повтори противопоставянето на Варшава срещу въвеждането на такова условие като каза, че „това не е в съответствие с договорите на ЕС” и обвини Брюксел в двойни стандарти, предаде БГНЕС.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова каза миналата седмица, че е била натоварена с това „да предложи рамка, която да подчертае необходимостта за уважаване на върховенството на закона”, за да може да се получава финансиране от бюджета на ЕС в периода 2021-27.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Страната, която най-силно ще бъде засегната ще е Полша – най-големият получател на пари от ЕС сред новите членове на общността, за периода 2014-20 за нея са отпуснати 86 млрд. евро.
Варшава обаче е в настървен спор с Брюксел по повод полската съдебна реформа, която според критици може да накърни независимостта съдебната власт, а през декември ЕС започна дисциплинарни процедури срещу Полша.
Румънското правителство също е критикувано заради закони, които според Брюксел ще подкопаят борбата с корупцията в предпоследната по бедност страна в ЕС.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Следващият бюджет ще бъде съществен източник на спорове на следващата среща на високо равнище на 23 февруари, където много държави членки също ще се противопоставят на предложенията за увеличаване на националните вноски в бюджета за компенсиране на празнината, оставена от Великобритания.