Въпреки че чешката държавна енергийна стратегия ясно предлага строителството на два нови ядрени енергоблока в АЕЦ „Дуковани“ и АЕЦ „Темелин“, позицията на правителството засега не е ясна, пише www.e15.cz.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Една от възможностите за дострояването на АЕЦ „Дуковани“ е междуправителствен договор без търг по модела на унгарската АЕЦ „Пакш“. Такъв вариант e предложила руската държавна корпорация „Росатом“, която си осигури реализацията на дострояването в Унгария. Към ядрените мощности в Чехия интерес проявяват още френската EDF, американската Westinghouse, корейската KHNP, китайската CGNP и Атмеа (съвместно дружество между Mitsubishi Heavy Industries и Areva).
Постоянният комитет по атомна енергия в Чехия трябва през юни да издаде ключова препоръка, като част от нея трябва да бъде именно за начина на избор на доставчика и финансирането. В интервю за Pro-Energy упълномощеният от правителството по въпросите за ядрената енергетика Ян Штулер заяви, че „за начина на финансиране е необходимо да се вземе решение не по-късно от края на 2018 година“.
Правителството обаче до този момент не е успяло да се договори какъв да бъде инвестиционният модел и финансирането на проекта. „Докато аз съм министър на финансите, няма да дам никакви гаранции и няма да гарантирам цени“, заяви Андрей Бабиш. По думите на шефа на ЧЕЗ Даниел Бенеш, не е достатъчно само да се реши въпросът дали ЧЕЗ ще получи гаранции или не.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Неотдавна премиерът Бохуслав Соботка, който подаде оставка, заяви, че правителството подкрепя строителството на ядрени енергоблокове, но при сегашните параметри на пазара, рисковете за инвестициите са твърде големи. За него проблем е и продължителността на процесите на одобряване на решенията в Чехия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Соботка потвърди, че строителството на новия енергоблок на АЕЦ „Дуковани“ е приоритетно в сравнение с АЕЦ „Темелин“. Изграждането на новия енергоблок трябва да започне през 2025 г. Въпреки че засега не е ясно кой ще плати за строителството, търгът, според ЧЕЗ, ще бъде обявен.