Новият британски премиер Риши Сунак критикува "варварската" война на Русия в Украйна по време на срещата на Г-20 в Бали, Индонезия. Той каза на руския външен министър Сергей Лавров - който присъства вместо Владимир Путин - че руските войски трябва да се изтеглят от украинската страна.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
За първи път британският министър-председател се изправя директно срещу високопоставен руски служител от началото на инвазията. Още преди събитието на Г-20 в Бали той бе обещал да се обърне срещу „режима на Путин“.
По време на срещата Риши Сунак заяви, че Путиновият режим в Руската федерация „задушава вътрешното инакомислие и създава фалш за валидност само чрез насилие“, предаде BBC. Лавров присъстваше в залата и изслуша думите на британския премиер.
ОЩЕ: Лавров откаран в болница в Индонезия? Захарова отрича (ВИДЕО)
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Междувременно Сунак заяви пред репортери, че Китай представлява "системно предизвикателство" за Обединеното кралство, след като предшественикът му Лиз Тръс определи Пекин като заплаха за националната сигурност.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
"Моето мнение за Китай е ясно. Смятам, че Китай недвусмислено представлява системна заплаха - добре, системно предизвикателство - за нашите ценности и интереси и несъмнено е най-голямата държавна заплаха за нашата икономическа сигурност", каза той.
"Но също така смятам, че Китай е неоспорим факт на световната икономика и ние няма да можем да разрешим общите глобални предизвикателства като изменението на климата или общественото здраве, или всъщност да се справим с Русия и Украйна, без да водим диалог с тях“, допълни Сунак.
Министър-председателят на Великобритания беше попитан и дали смята, че Обединеното кралство трябва да изпраща оръжие на Тайван. "Разглеждаме всички тези политики. Политиката ни по отношение на Тайван очевидно е, че не трябва да има едностранна промяна на статута и трябва да има мирно решение на ситуацията. Готови сме да подкрепим Тайван, както го правим в противопоставянето на китайската агресия".
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Американският президент Джо Байдън също се обяви против едностранна промяна на статуквото спрямо демократично управлявания остров, който Китай смята за своя територия и иска да присъедини.
ОЩЕ: Пекин след срещата Си-Байдън: Китайският народ няма да позволи отделяне на Тайван