Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рекорд: 126 000 души са разселени в Европа през 2020 г. заради природни катаклизми

25 май 2021, 20:34 часа • 2049 прочитания

Бурите и наводненията в Европа са принудили рекордните 126 000 души да напуснат домовете си миналата година, разкрива нов доклад.

Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

Центърът за наблюдение на вътрешното разселване (IDMC) заяви, че наводненията са предизвикали рекордните 120 000 премествания, докато 5 големи бури са разселили 6 200 души в 9 държави, „удвоявайки средногодишната стойност за последното десетилетие“.

Годишният доклад на IDMC също разкрива, че в световен мащаб има 40,5 милиона нови премествания, предизвикани от бедствия и насилие през 2020 г. Това е най-високата годишна цифра, отчетена за едно десетилетие, съобщава Евронюз.

За втора поредна година бедствията и екстремните метеорологични условия са разселили три пъти повече хора, отколкото войните и конфликтите през 2020 г. по целия свят.

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

През януари бурята Глория доведе до изселване на над 2200 души в югозападна и източна Испания. Еквивалент на дъжд от четири до пет месеца падна за 72 часа във Франция, а 14 души загинаха в Испания поради силното наводнение. Във Великобритания февруари 2020 г. е бил най-топлият и петият най-влажен в историята, което предизвика проливни дъждове, разселили около 1100 души.

През лятото продължиха интензивни наводнения в цяла Европа и Централна Азия, а по-високите температури увеличиха риска от пожари, които принудиха 23 000 души да напуснат домовете си в Испания, Гърция и Франция.

Украйна беше засегната от горски пожари в края на септември, което предизвика около 1000 евакуации, а през април, близо до зоната за отчуждаване на Чернобил, предизвика около 200 премествания поради увеличаването на нивата на радиация.

В световен мащаб конфликтите и насилието представляват 9,8 милиона премествания, докато свързаните с времето бедствия причиняват 30 милиона - което представлява 98% от всички премествания при бедствия.

Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми

Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

„Интензивните сезони на циклони в Америка, Южна Азия и Източна Азия и Тихия океан, както и удължените дъждовни сезони в Близкия изток и Африка на юг от Сахара изселиха от домовете им милиони хора“, се казва в доклада.

Геофизични бедствия, като земетресения и вулканични изригвания, са изместили общо 655 000.

Именно в страните, които са най-силно засегнати от бедствия, се разработват най-модерните планове за защита на разселените хора. Примери за това са Бангладеш, Гана, Перу и Фиджи. Бангладеш има много обширна политическа рамка на национално ниво, която обхваща въпроса за вътрешното разселване, свързано с бедствия и климатични промени. Гана е включила вътрешното разселване в националната си политика за изменение на климата. В Перу има закон, който се занимава с изменението на климата и който също признава риска от вътрешно разселване. Фиджи е възприел този въпрос като екзистенциална заплаха за съществуването на страната и активно обмисля как да премести жителите от бреговете.

Като цяло заключенията са, че бедствията се превръщат в основния механизъм за разселване.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес