Европейският съюз трябва спешно да намали цените на енергията и да облекчи регулациите, за да спре бягството на промишлеността от континента, заявиха европейските предприятия, предадено от AFP.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
ЕС се надпреварва да направи Европа по-привлекателна за компаниите, които биха могли да бъдат изкушени от огромните субсидии от САЩ и Китай и по-ниските цени на енергията.
Тази седмица Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, ще представи планове за реформиране на европейския пазар на електроенергия, за стимулиране на екологичния преход и за гарантиране на доставките на важни суровини.
Но BusinessEurope, основната лобистка група на бизнеса в ЕС, заяви, че усилията на Брюксел са недостатъчни и твърде бавни.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
"Рискът от деиндустриализация в Европа е реален", предупреди Маркус Байрер, генерален директор на BusinessEurope.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Много компании вече "частично или изцяло преместват производството си извън Европа", заяви BusinessEurope, която представлява работодателски асоциации от 35 държави.
В четвъртък Комисията разхлаби правилата за държавна помощ за компаниите в сектори, които спомагат за намаляване на въглеродните емисии, като част от отговора си на субсидиите, предлагани в други страни.
Въпреки това BusinessEurope призова за повече действия, включително намаляване на данъците върху енергията и поддържането им на ниски нива, за да се намалят сметките на предприятията.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
"Политиците не бива да се заблуждават от ... намаляващите цени на енергията", каза Байрер и добави: "Те ще останат по-високи от тези на основните ни конкуренти."
Може да се очаква, че бизнес лобито ще поиска намаляване на разходите, но някои реални последици от проблема вече се наблюдават.
През февруари германският химически гигант BASF заяви, че ще затвори няколко звена в Германия поради високите цени на енергията, които засягат конкурентоспособността в Европа.
Байрер също така посочи по-строгите регулации като основен проблем след високите цени на енергията.
"Само за 2023 г. Европейската комисия планира да представи 43 нови политически инициативи в допълнение към вече 116 разглеждани предложения ... все по-голям брой без подходяща оценка на въздействието", добави той.
"Регулаторната тежест" отблъсква компаниите и инвестициите от континента и "вреди на Европа" като място за правене на бизнес.