Руските банки да не работят във валути на неприятелски държави, които са замразили активите им в чужбина. Това е записано в нов указ на руския президент Владимир Путин, предаде 24 часа.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Една от клаузите предвижда банките, чиито средства в чуждестранна валута са били блокирани зад граница, да могат да спрат изпълнението на задълженията си към чуждестранни клиенти в тази валута. Иначе казано, който е дал на руска банка заем в долари, евро, йени или дори в левове, но нейните активи в чужбина в тези валути са замразени, ще си получи парите обратно, но в рубли и по сметка, създадена на негово име без съгласието му.
Има и още ограничения - в друг параграф от указа Путин дава на централната банка правомощия да определя максималната стойност на банковата комисиона за валутни преводи в случай на налагане на санкции срещу тях. Указът е в сила, докато важат западните санкции срещу Москва, наложени заради инвазията ѝ в Украйна.
Най-строгите ограничения въведоха САЩ - още на 21 февруари, когато Русия призна независимостта на т.нар. републики в Донбас. Тогава бяха включени отбранителната Промсвязбанк, държавната корпорация VEB и техните дъщерни дружества. На 24 февруари с нахлуването в Украйна подобни санкции бяха наложени срещу ВТБ, Откритие банк, Совкомбанк, Новикомбанк. На 6 април и Сбербанк попадна в списъка.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Същевременно доставките на руски петрол за три европейски държави през Украйна бяха прекратени, тъй като плащанията за транзитните такси не могат да бъдат обработени, съобщи руската компания “Транснефт”. Засегнати са Унгария, Словакия и Чехия.
През Украйна минава една от тръбите на нефтопровода “Дружба”, който е най-дългият в света. Той пренася петрол на около 4000 километра от източната част на Русия за Украйна, Беларус, Полша, Унгария, Словакия, Чехия и Германия. Мрежата се разклонява в множество тръбопроводи, за да доставя петрол в цяла Източна Европа и извън нея. Транзитните такси се предплащат и според “Транснефт” заради санкциите на ЕС извършеният на 22 юли превод бил върнат.
По северната линия на “Дружба” през Беларус до Полша и Германия доставките вървят нормално. Унгария, Словакия и Чехия обаче са напълно зависими от доставката на руски петрол, защото нямат излаз на море.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Лидерите на Естония и Финландия пък поискаха останалите европейски страни да спрат да издават туристически визи на руски граждани, заявявайки, че не би трябвало те да могат да почиват в Европа, докато правителството им води война в Украйна, съобщи АП. Естонската премиерка Кая Калас написа в туитър, че “посещаването на Европа е привилегия, а не човешко право”. “Време е да сложим край на руския туризъм”, добави тя.
Ден по-рано финландската ѝ колежка Сана Марин заяви, че “не е правилно, докато Русия води брутална агресивна война в Европа, някои руснаци да могат да живеят нормален живот, да пътуват в Европа, да са туристи”.