На 29 януари руският президент Владимир Путин и беларуският му колега Александър Лукашенко подписаха указ, с който одобриха създаването на съвместна държавна медия, съобщи "Киев Индипендънт".
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: Войната в Украйна през очите на руските медии
Указът, подписан на 29 януари, предвижда създаването на съвместно ръководена медийна операция, включваща два вече съществуващи вестника, онлайн списание и телевизионен канал, които ще следват "единна, координирана политика". Планът се разработва поне от 2023 г. Съобщението беше направено от Максут Шадаев, ръководител на руското Министерство на цифровото развитие.
Плацдарм на Русия
Още: Преди изборите: Молдова забрани руските медии
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Номиналното разделение между Русия и Беларус почти изчезна след началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Беларус не участва пряко в тоталната война, но позволи на Русия да използва територията ѝ като плацдарм за първоначалното нахлуване. Русия продължава да атакува Украйна от беларуска територия. В Беларус са разположени и руски ядрени оръжия.
“Битка за умовете и сърцата“
По време на обсъжданията за създаването на такъв единен канал, Лукашенко заяви през април 2023 г., че е необходимо да не се "губи битката за умовете и сърцата".
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Режимът на Лукашенко редовно се насочва към онези, които са изразили опозиция на управлението му или открито поддържат продемократични възгледи, и продължава да преследва онези, които са свързани с масовите протести, последвали президентските избори в Беларус през 2020 г.
Още: Прокремълска медия нарече Путин обезумял маниак (СНИМКИ)
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа