Граждани от различни западни държави продължават да получават през последните седмици семена от Китай, които не са поръчвали, съобщи френският вестник "Паризиен", цитиран от БГНЕС.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Изданието посочва, че до момента не може да се намери обяснение на това явление. Пратки пристигат във Франция, САЩ, Канада, Великобритания и Израел.
Министерството на земеделието на Франция предупреждава, че тези семена може да пренасят различни болести, които до момента са непознати в страната. Освен това може да се отнасят към някакъв вид инвазивни растения, които биха създали заплаха за живота и здравето на гражданите, запазването на биологичното многообразие и да нанесат щети на отделни отрасли в икономиката.
Френските власти призовават такива семена да се унищожават, като за целта е достатъчно те да бъдат сложени в найлонова торба, която да се затвори плътно и да бъде изхвърлена в контейнер за хранителни отпадъци. Те ще бъдат унищожени заедно с останалия боклук.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Освен това се препоръчва снимки на пратките и на товарителниците да бъдат изпращани в посочен от управляващите филиал на земеделското министерство, за да могат експертите да съберат повече информация за подателите. Разследването по тези случаи е поверено на службата по ветеринарни и фитосанитарни разследвания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Службата по здравна защита на животните и растенията в САЩ призовава гражданите в никакъв случай да не засяват получените от Китай семена. Публикувани са резултатите от направените до момента проучвания, които показват, че става въпрос за семена от краставица, пъпеш, мента и цветя.
Американските експерти смятат, че пратките може да са част от акция на сайтове за търговия, като по този начин собствениците им търсят начин да повишат рейтинга си в интернет. Уловката се състои в това, че действащото законодателство позволява на търговските компании да публикуват на сайтовете отзиви само за реално продадена продукция. Тази практика е известна под името "brushing" (бел. ред. - четкане) и в последно време се прилага често в областта на електронната търговия, въпреки че по същество е незаконна.