Правилата за избор на евродепутати ще се променят, след като Европейският съвет стигна до консенсус по предложените от Българското председателство промени в Акта за изборите на евродепутати.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Промените касаят общо девет области.
1. Въвежда се минимален задължителен праг от 2 до 5 % за избирателни райони, излъчващи над 35 евродепутати. Формулировката е основана на идеята по-високият брой места в избирателен район, предмет на праговете, да бъде компенсиран с минимален задължителен праг, с цел избягване на дискриминационното третиране. Мярката ще важи за държави, които на изборите за ЕП представляват цял едномандатен избирателен район и излъчват над 35 евродепутати.
2. В съответствие със своите национални изборни процедури, държавите-членки могат да предприемат необходимите мерки, за да дадат възможност на своите граждани, пребиваващи в трети държави, да гласуват на изборите за Европейски парламент.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
3. Въвежда се краен срок от поне три седмици преди изборите за представяне на кандидатурите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
4. Дава се възможност държавите-членки да позволят показването на името и логото на европейските политически партии върху изборните бюлетини.
5. Приета е разпоредба, хармонизираща разпространението на изборни материали за европейските избори с практиката при националните избори.
6. Възможност за предварително гласуване, гласуване по пощата, електронно и интернет гласуване.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
7. Задължение за държавите членки да осигурят ефективни, пропорционални и възпиращи санкции в случаи на двойно гласуване
8. Определяне на орган за контакт за обмен на данни относно гласоподавателите и кандидатите.
9. Добавяне на текст, с който членовете на Европарламента ще се дефинират като представители на всички граждани на Евросъюза.
Промените трябва да бъдат одобрени от страните-членки до средата на 2018 година, за да важат за следващите евроизбори - през 2019 година.