Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правилата за избор на евродепутати се променят

07 юни 2018, 16:25 часа • 3011 прочитания

Правилата за избор на евродепутати ще се променят, след като Европейският съвет стигна до консенсус по предложените от Българското председателство промени в Акта за изборите на евродепутати.

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"

Промените касаят общо девет области.

1. Въвежда се минимален задължителен праг от 2 до 5 % за избирателни райони, излъчващи над 35 евродепутати. Формулировката е основана на идеята по-високият брой места в избирателен район, предмет на праговете, да бъде компенсиран с минимален задължителен праг, с цел избягване на дискриминационното третиране. Мярката ще важи за държави, които на изборите за ЕП представляват цял едномандатен избирателен район и излъчват над 35 евродепутати.

2. В съответствие със своите национални изборни процедури, държавите-членки могат да предприемат необходимите мерки, за да дадат възможност на своите граждани, пребиваващи в трети държави, да гласуват на изборите за Европейски парламент.

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

3. Въвежда се краен срок от поне три седмици преди изборите за представяне на кандидатурите.

4. Дава се възможност държавите-членки да позволят показването на името и логото на европейските политически партии върху изборните бюлетини.

5. Приета е разпоредба, хармонизираща разпространението на изборни материали за европейските избори с практиката при националните избори.

6. Възможност за предварително гласуване, гласуване по пощата, електронно и интернет гласуване.

Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка

Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми

7. Задължение за държавите членки да осигурят ефективни, пропорционални и възпиращи санкции в случаи на двойно гласуване

8. Определяне на орган за контакт за обмен на данни относно гласоподавателите и кандидатите.

9. Добавяне на текст, с който членовете на Европарламента ще се дефинират като представители на всички граждани на Евросъюза.

Промените трябва да бъдат одобрени от страните-членки до средата на 2018 година, за да важат за следващите евроизбори - през 2019 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес