Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полското правителство няма да се отказва от скандалната съдебна реформа

25 юли 2017, 08:22 часа • 1565 прочитания

Полското консервативно правителство обяви, че смята да продължи своята силно оспорвана съдебна реформа, въпреки ветото, което наложи президентът Анджей Дуда. "Няма да се поддадем на натиска от улицата и чужбина", каза премиерът Беата Шидло, предаде БГНЕС.

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Шидло изрази недоволство от това, че президентското вето забавя реформата. "Ветото се възприема като поощрение от тези, които се борят за запазването на една несправедлива система, система на големи и малки злоупотреби и потискане на честните граждани", каза тя.

Веднага след нейното изявление, обществената телевизия излъчи тържествената реч на президента Дуда. В нея той заявява, че реформа в съдебната система е необходима, но трябва да се подчинява на конституцията.

Полският президент наложи вето на противоречивата съдебна реформа на правителството във Варшава, която предизвика множество протести и критики от международната общност.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

"Този закон няма да засили чувството за справедливост в обществото", заяви Дуда в телевизионното си обръщение. "Съжалявам, че законопроектът за Върховния съд не ми беше представен, преди да бъде внесен в Сената", каза той.

Измененията в съдебната система на Полша, които предвижда сегашните върховни съдии в Полша да се пенсионират, като изключение се прави само за правителствената квота т.е. тези, назначени от полския правосъден министър, а председателят на съда задължително ще е избран и назначен от държавата, доведоха до остра реакция от страна на Брюксел, откъдето предупредиха, че ще налагат глоби, които могат да достигнат до 300 000 евро за всеки ден, в който законът бъде в сила.

След приемането на законопроекта от двете камари на парламента единствената стъпка преди влизането му в сила е подписът на държавния глава. Ветото на Дуда обаче може да бъде преодоляно с 3/5 от гласовете на полския парламент, като при гласуването трябва да присъстват поне половината от депутатите от долната камара т.е. минимум 230 души.

И миналата вечер масовите протести в Полша продължиха.

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес