Полският президент Анджей Дуда предложи въвеждането на конституционно изменение, което му дава повече власт върху съдебната система. Това е поредният обрат в кампанията за съдебни реформи в Полша, която предизвика предупреждения от ЕС и масови протести.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Днес държавният глава представи своя собствена версия на новото съдебно законодателство на мястото на проектозакона на правителството, на който той наложи вето през юли, изненадвайки управляващата консервативна партия „Закон и справедливост“.
„Подготвих проектозакон за измяна на конституцията“, каза Дуда пред репортери и допълни, че е поискал депутатите да изкажат мнението си по въпроса.
През юли държавният глава подкрепи единият от законопроектите на правителството, който засилва политическия контрол върху Върховния съд и друг, позволяващ на парламента да избира членове на органа, защитаващ независимостта на съдилищата.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
В своята версия на реформите Дуда предлага одобрението на най-малко 60% от депутатите да е необходимо за избиране на членове на органа, така че нито една отделна партия да няма превес в гласуването, предаде БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Ако в рамките на два месеца парламентът не успее да избере членове на Националния съдебен съвет (НСС) с мнозинство от три пети, то тогава президентът ще избере членовете сред кандидатите, представени на парламента“, заяви Дуда.
Основните опозиционни партии „Новочесна“ и Гражданска платформа незабавно заявиха, че са против подобни промени.
Дуда представи и своя версия на законопроекта за Върховния съд, който също предвижда увеличаване на правомощията му, оставяйки го да реши кои съдии могат да останат в системата след достигане на пенсионната възраст от 65 години.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Дуда също така предлага обикновени граждани да могат да подават оплаквания срещу решения на съда и ще бъдат изслушвани от специална камара, която ще включва и обикновени граждани.