Полша ще поиска от Германия репарации на стойност 1,32 трилиона долара – на толкова Варшава оценява загубите си от Втората световна война, причинени от германците. Това заяви в четвъртък лидерът на управляващата партия „Право и справедливост“ Ярослав Качински.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Той заяви, че Варшава официално ще поиска репарации на стойност 6,2 трилиона полски злоти, предадоха „Ройтерс“ и AFP.
Германия, която е най-големият търговски партньор на Полша и член на Европейския съюз и НАТО, вече заяви, че всички финансови претенции, свързани с Втората световна война, са уредени.
Новата оценка на Полша надхвърля тази на депутат от управляващата партия от 2019 г., която е 850 млрд. долара. "Право и справедливост" (PiS) няколко пъти повтори призивите за компенсации, откакто пое властта през 2015 г., но Варшава не е поискала официално репарации.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
"Сумата, която беше представена, бе приета по най-ограничения, консервативен метод. Би било възможно тя да бъде увеличена", заяви на пресконференция Ярослав Качински.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Бойната позиция спрямо Германия, често използвана от „Право и справедливост“ за мобилизиране на избирателите, обтегна отношенията с Берлин. Тя се засили след нахлуването на Русия в Украйна - на фона на критиките към Германия от страна на Полша за зависимостта ѝ от руския газ и бавното подпомагане на Киев.
Германското правителство и Министерството на външните работи не са коментирали темата с репарациите.
По време на Втората световна война са убити около 6 милиона поляци, включително три милиона полски евреи, а Варшава е изравнена със земята след въстание през 1944 г., в което загиват около 200 000 цивилни.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
През 1953 г. тогавашните комунистически управници на Полша се отказват от всички претенции за военни репарации под натиска на Съветския съюз, който иска да освободи Източна Германия - също съветски сателит, от всякакви задължения. „Право и справедливост“ твърди, че това споразумение е невалидно, тъй като Полша не е била в състояние да договори справедливо обезщетение.
Доналд Туск - лидер на най-голямата полска опозиционна партия "Гражданска платформа", заяви в четвъртък, че изявлението на Качински реално "не е свързано с репарации". "Става дума за вътрешнополитическа кампания за възстановяване на подкрепата за управляващата партия", каза той.
„Право и справедливост“ все още води в повечето проучвания на общественото мнение, но през последните месеци преднината ѝ пред "Гражданска платформа" намаля на фона на критиките срещу справянето ѝ с нарастващата инфлация и забавянето на икономическия растеж.