Правителството на Полша призова ЕС да включи по-големи земеделски субсидии в бъдещия седемгодишен бюджет на блока, като предложи увеличение с 10% спрямо вече договореното, предаде БГНЕС.
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че е очертал предложението относно бюджета за 2021-2027 година в писмо, изпратено във вторник до лидерите на ЕС и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
През 2018 година Европейската комисия предложи да отдели 324,2 милиарда евро за своята Обща селскостопанска политика, най-голямата единична област на разходите на блока и ценна за чувствителните към селското стопанство страни като Франция, Полша и Испания.
"Полша се опитва да убеди нашите партньори да осигурят възможно най-голям бюджет", каза Моравецки пред репортери във Варшава, като добави, че един от начините за това ще бъде "смачкване на данъчните убежища".
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Полският премиер изтъкна, че селското стопанство, което се среща с трудности като застаряващата работна сила и по-малко нови ферми, е от решаващо значение по време на битката в Европа срещу вируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Секторът "гарантира стабилно снабдяване с храни в региони, засегнати от пандемията. Всичко това е благодарение на големия труд и всеотдайността на европейските земеделски производители, както и на финансовата помощ, осигурена от Европейския съюз", казва Моравиецки в писмото, копие от което е предоставено на АФП.
Но той подчертава, че стартиращите програми за държавна помощ, чиято цел е да помогнат на икономиките на страните от ЕС да се справят с последиците от пандемията, създават различия, тъй като "някои държави-членки няма да могат да си позволят високи нива на държавна помощ".
"Имайки предвид горния анализ, Полша предлага да се увеличи бюджетът на Общата селскостопанска политика с 10% (под 0,03% от БВП на ЕС) в сравнение със сумата, препоръчана през 2018 г. Европейският съюз носи пълна отговорност за селскостопанския сектор. Ако адекватните финансови ресурси не следват тази отговорност, секторът наистина може да се срине", добави Моравицки.
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
В самото писмо Моравецки не дава никакви предложения как ЕС ще може да финансира предложеното от него увеличение на бюджета, коментира АФП.