Полският парламент прие с почти единодушно резолюция, която призовава ЕС да наложи санкции върху вноса на руски и беларуски селскостопански продукти, да защити вътрешните пазари от „прекомерен“ внос на украинска продукция и да оттегли „неразумните и скъпи“ климатични политики, пише NotesfromPoland.com.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
Мярката идва на фона на протести в Полша на фермери срещу украинския внос и политиката на ЕС. В отговор правителството обеща да търси ограничения от ЕС върху украинската продукция, ембарго върху вноса на селскостопански продукти от Русия и Беларус и спиране на някои елементи от Зелената сделка.
В резолюцията се отбелязва, че Русия и Беларус продължават да генерират големи печалби от износ на селскостопански продукти за ЕС. Данните на Евростат например показват, че държавите членки на ЕС са внесли 1,54 млн. тона зърно от Русия през 2023 г., спрямо 970 000 тона през 2022 г.
ОЩЕ: Полша и Украйна обсъждат затваряне на границата за стоки, Киев иска компенсация за изсипаното зърно
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
„Наше морално задължение е да спрем търговията, която може пряко или косвено да подкрепи способността на Русия и поддръжника ѝ Беларус да продължат войната в Украйна, особено след като руският внос може да включва зърно, откраднато от окупираните територии на Украйна“, гласи резолюцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
❗️ #Polish Sejm adopts resolution to impose sanctions on imports of #Russian and #Belarusian food and agricultural products
— NEXTA (@nexta_tv) March 8, 2024
441 deputies voted in favor, while two abstained from voting.
The text of the document states that agricultural products from Russia and Belarus continue… pic.twitter.com/1i1MZfYI04
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Документът отбелязва и че „Русия продължава стратегията си за „въоръжаване на храните“, като причинява смущения в доставките на украински селскостопански продукти по целия свят... Търговията с храни и селскостопански продукти не може да продължи да подкрепя бруталния руски режим и неговите помощници в Минск“.
Междувременно резолюцията призовава ЕС „да въведе промени в търговските мерки, за да защити чувствителните сектори на селскостопанския пазар на ЕС от прекомерен внос от Украйна“ и да „преустанови и коригира прекомерните, неразумни и скъпи изисквания на Зелената сделка за селското стопанство“.
ОЩЕ: Полски фермери горят гуми и се бият с полицията пред полския парламент (ВИДЕО)
При гласуването 441 от присъстващите 443 депутати гласуваха в подкрепа на резолюцията – рядка проява на двупартийност на разделената политическа сцена в Полша. Двама депутати от крайнодясната партия „Конфедерация“ се въздържаха.
Резолюцията няма обвързваща сила и следователно е до голяма степен символична. Но Марта Вчисло, депутат от Гражданската коалиция, основната група в управляващата коалиция в Полша, заяви пред Полската агенция PAP, че това ще „укрепи гласа на Полша в преговорите с ЕС“.
The amount of grain imported by Poland from Russia last year doubled while the quantity from Ukraine fell by half.
— Notes from Poland 🇵🇱 (@notesfrompoland) March 4, 2024
However, Russian grain still constituted a small fraction - around 1.3% - of the amount imported from Ukraine https://t.co/uO6ppNt0Bm
Самата Полша миналата година удвои количеството зърно, внесено от Русия до 12 700 тона, което беше седмата най-висока стойност сред страните членки на ЕС. Въпреки това – малка част от над 1 млн. тона украинско зърно, внесено в Полша.
Говорейки вчера, министърът на развитието Кшищоф Хетман отбеляза, че руските продукти съставляват само 1% от вноса на храни в Полша и са на стойност около 380 млн. долара.
Зам.-министърът на земеделието Стефан Краевски също заяви пред телевизионния оператор RMF, че голяма част от руското зърно, което пристига в Полша, не идва директно, а посредством други страни членки на ЕС.