Десетина държави са готови да оттеглят решенията си за признаване на Косово, ако Прищина започне процеса на повторно признаване, пише днес сръбският всекидневник "Политика" и добавя, че има много силни гаранции, които тези страни са дали на Белград.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
„Политика“ предполага, че това са държави от Африка и Азия, но техните имена не се споменават преди всичко поради възможния натиск, на който те биха били изложени от САЩ.
„Западните страни, подсилени от Турция, започнаха да лобират по целия свят за признаването на Косово. Месец преди края на едногодишния мораториум върху лобирането за и срещу Прищина, предвиден във Вашингтонското споразумение, се извършват сериозни дипломатически действия далеч зад кулисите, насочени към признаване на фалшивата държава от повече от 100 държави-членки на ООН. В същото време се води акция Прищина да стане член на международна организация. Белград не седи безучастно и със своите съюзници, Русия и Китай, които зачитат международното публично право, е готов за този удар и да отвърне по подходящ начин“, пише „Политика“.
Изследователят на "Демокрация плюс" Емир Абраши разкритикува външната политика на Косово, като заяви, че скандалите в правителството на Курти се случват ежеседмично. Той оцени, че са допуснати много грешки и според него най -голямата е в официалния акаунт в Tуитър на външното министерство за уволнението на посланиците на Косово. Това правителство се е съсредоточило само на европейския континент, каза Абраши.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Предраг Ражич от Центъра за социална стабилност смята, че страните, които биха могли да преразгледат предишните си решения, т.е. да оттеглят признаването, са много страни от африканския континент, но и от Близкия изток. Ражич смята, че Прищина е работила в свой ущърб, когато е решила да открие посолство в Йерусалим, докато Белград в дипломатическата си борба разчита на Русия, но и на Китай, който се очаква да има по -силен ангажимент по въпроса за Косово.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Бившият министър на външните работи на СР Югославия Владислав Йованови, оцени, че Китай започна да се изявява по въпроси, които Америка не може да реши и които пречат на изпълнението на някои цели, като например въпроса за Република Сръбска и запазването на териториалната цялост на Сърбия. Той оцени, че Русия и Китай трябва да се сближат, защото се чувстват застрашени от САЩ и напомни за въпроса за Венецуела или ветото на избора на нов върховен представител в БиХ.
Според Йованович, ако китайският президент Си Цзинпин посети Сърбия до края на годината, това ще бъде ясна демонстрация на подкрепа и ще даде по-широка картина, на която Западът ще трябва да обърне внимание.
Бившият югославски външен министър Живадин Йованович заяви, че истинските приятели и съюзници се уважават и че Русия и Китай продължават да оказват възможно най -силна подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Сърбия на всички международни форуми.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми