Правителството на Полша в следващите дни ще представи нови ограничения за борба с разпространението на коронавируса по време на рождественските празници, отчитайки появата на новия вариант Омикрон. Това обяви днес на пресконференция премиерът на страната Матеуш Моравецки.
Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплашил Мъск със съд
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Той припомни, че миналата седмица министърът на здравеопазването Адам Недзелски вече е представил първия пакет по-строги ограничения. „А утре или вдругиден ще представим и втория”, каза той като подчерта, че „ще бъде свързан с предстоящите празници и е в отговор на мутацията на вируса Омикрон”.
„Ситуацията не изглежда много добре”, констатира Моравецки. Има много смъртни случаи, предимно сред тази, които не са се ваксинирали.
От 4 март 2020 г., когато в страната беше регистриран първият случай на коронавирус, от него се заразиха повече от 3,6 млн. души. Най-висок беше броят на заразените на 1 април тази година - 35 251 човека. През май ситуацията започна да се подобрява, но през октомври кривата на заболеваемостта отново започна да се покачва.
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Папата остава в критично състояние
Миналата седмица заради появата на новия вариант Омикрон в различни държави властите в Полша решиха, за първи път от пролетта на миналата година, да въведат ограничителни мерки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Новите ограничения засягат на първо място намаляването до 50% на максимално възможната заетост на заведенията за хранене, хотелите, културните и спортните центрове. Всички ограничения важат само за граждани, които не са ваксинирани срещу коронавирус. Въведена е и забрана за полети до седем африкански страни с особен риск, а срокът на карантината за пристигащи от държави извън Шенгенската зона беше удължен до 14 дни.