Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Pfizer решава проблема с транспорта - разработва ваксина срещу COVID с прием през носа

07 декември 2020, 11:48 часа • 3057 прочитания

Ваксинацията във Великобритания започва на 8 декември с ваксината на Pfizer, която се оказа първата одобрена от Обединеното кралство. На Европейско ниво - тя все още очаква одобрение - кога ще е това? Отговорите даде тази сутрин националният здравен инспектор. Доц. д-р Кунчев обясни колко са безопасни чаканите ваксини срещу COVID-19

Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)

Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Пред разпространението на ваксината обаче има една основна трудност, която ще й попречи да бъде най-масовата в света. А именно - макар и с ефективност от над 95%, тя трябва дас е съхранява в специални фризери при изключително ниска температура – под минус 70 градуса.

От Pfizer се опитват да отстранят логистичната трудност. Испанският вирусолог Хосе Антонио Лопес разкри пред LaSexta Noche, че "фирмата работи с лиофилизирана ваксина (преминаване на продукта от твърдо в газообразно състояние), която със сигурност ще бъде поемана през носа, което е положителен момент, тъй като няма да е необходимо да се поддържа при екстремно ниски температури".

Още: Папата остава в критично състояние

Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля

Лопес подчерта, че приемането на ваксината през носа "ще означава активиране на по-директната имунна система, която се задейства при заразяване с вируса".

По думите му поради това "със сигурност имунният отговор може да бъде по-мощен".

Освен това експертът обясни колко лесно ще бъде съхраняването и транспортирането на такава ваксина, която е в твърдо състояние: "Транспортът и консервацията му ще бъдат по-лесни, тъй като се съхраняват лиофилизирани, ресуспендират и ще бъдат въведени през носа".

По отношение на нейната ефективност той посочи, че "не е известно за колко време ваксината ще ни защити, но това, което знаем, е, че ще ни защити поне толкова дълго, колкото е по време на клиничното изпитване. За да знаем дали ще ни защити за 6 месеца, трябва да изчакаме шест месеца", уточни Хосе Лопес, цитира го Dariknews.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес