Наложените от Европейския съюз санкции срещу Русия трябва да бъдат отменени. Това заяви държавният глава на България Румен Радев, който е на посещение в Полша, предаде руската държавна информационна агенция TACC.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
„В икономически смисъл тези санкции вредят. Ако говорим за българския бизнес, то ние гледаме негативно на тях. Санкциите на може да продължават вечно. Затова се надявам, че ще бъдат отменени“, коментира Радев в рамките на пресконференция след срещата с полския си колега Анджей Дуда.
Actualno.com припомня, че по-рано през септември премиерът Бойко Борисов също заговори за отмяна на руските санкции.
"Трябва да говорим и за махане на санкциите срещу Русия от гледна точка на развитието на отношенията ни", подчерта тогава министър-председателят в ефира на bTV.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Борисов разви и хипотезата за война между Русия и страните членки на Алианса. "Ако стане война, руските ракети са насочени и към България. Ние участваме с нашите доктрини в доктрината в НАТО. Ако стане война, ние ще се бием на страната на НАТО", поясни още по темата премиерът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Борисов повтори тезата си по темата с руските санкции и пред полския премиер Беата Шидло, която наскоро бе на посещение у нас.
По думите му всички европейски премиери през годините винаги са гласували за санкциите срещу Русия. "Самата Вишеградска четворка по тази тема има своя баланс - Орбан държи на Русия, а други - не. Ние казваме: има натовската доктрина и ние изпълняваме своя ангажимент, лоялен член на НАТО сме", добави тогава премиерът.
Припомняме, че санкциите, наложени от Европейския съюз на Русия, са във връзка с анексирането на Кримския полуостров.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Украинската територия на Крим бе анексирана от Руската федерация на 18 март 2014 г. Оттогава насам полуостровът е администриран като два де факто руски федерални субекта — Република Крим и град Севастопол, които до 2016 г. са групирани в Кримския федерален окръг.
Анексирането бе предшествано от военна намеса на Русия в Крим, която се състоя след края на Украинската революция през 2014 г. и бе част от по-широките вълнения в Южна и Източна Украйна.