Единственият спорен въпрос във френското предложение е двустранният протокол. Ако бъде намерено решение за него, останалата част от предложената преговорна рамка е приемлива.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Това заяви македонският министър на външните работи Буяр Османи в интервю за телевизия „Канал 5“.
По думите му, по време на срещата му с българския външен министър Теодора Генчовска този месец има постигнат напредък по протоколите, но текстът по някои от въпросите в тях не е финализиран. Въпреки че включването на двустранния протокол в преговорната рамка няма да има никакви правни последици, според него това е неприемливо, тъй като ще измести центъра на тежестта на преговорите и историческите въпроси ще имат превес.
Външният министър отказа да се ангажира с прогнози дали е възможно постигането на споразумение през следващите дни.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
„Не мога да кажа, че не приемаме документа – ние не приемаме онази част от него, която за нас е спорна. Не постигнахме съгласие с България, въпреки че смятам, че това можеше да се реши лесно, ако имаше политическа воля за това“, подчерта Османи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според него европейският път трябва да бъде свързан с европеизацията на Република Северна Македония, с изпълнението на критериите, а не на решаване на двустранни въпроси между държавите.
„Ние смятаме, че фокусът не трябва да бъде върху онези двустранни исторически интерпретации, в които сме влезли чрез историческа комисия в съвсем различен процес, и те да определят пътя към ЕС“, каза министърът.
Все още няма яснота дали предложението на френското председателство ще бъде представено официално на Северна Македония през следващите дни и дали ще бъдат взети предвид забележките на Скопие. По думитe на Османи, върху документа са работили най-близките сътрудници на Макрон, които за тази цел са посещавали няколко пъти Скопие и София.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа