Парламентът на Армения прие законопроект за ратифициране на Римския статут, на който се основава Международният наказателен съд (МНС) в Хага.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10 % пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
За решението гласуваха 60 депутати, а 22-ма се обявиха против. Преди гласуването двете опозиционни партии "Армения" и "Имам чест" заявиха, че ще гласуват против, информира News Armenia.
Документът предстои да бъде подписан от президента на страната. Очаква се решението да влезе в сила до 60 дни.
Миналата седмица арменският премиер Никол Пашинян заяви, че страната му ще ратифицира Римския статут на Международния наказателен съд, с аргумента, че Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС), в която Армения членува заедно с Русия, не е в състояние да гарантира сигурността на страната.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
"Ние взехме решение да ратифицираме Римския статут още през декември 2022 г., когато стана очевидно, че инструментите на ОДКС и арменско-руското стратегическо партньорство са недостатъчни за гарантиране на външната сигурност на Армения. Това решение не е насочено срещу ОДКС и Русия. То се основава на интересите на външната сигурност на Армения“, каза Пашинян във видеообръщение към арменците.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
ОЩЕ: Арменският парламент решава за присъединяване към Международния наказателен съд, Русия бясна
Именно въз основа на Римския статут МНС издаде заповед за арест на руския диктатор Владимир Путин и детския омбудсман Мария Лвова-Белова за незаконно депортиране на украински деца. Всяка държава, подписала Римския статут, трябва да предаде Путин и Лвова-Белова на международното правосъдие, ако те я посетят.