Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че възстановяването на сътрудничеството между европейските правителства ще изисква "свръхчовешки усилия", след като германският канцлер Ангела Меркел се пенсионира.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
"Едно нещо е сигурно: ерата на двусмислието и рязката политика приключи с Меркел", написа Орбан в анализ, цитиран от известното издание Politico и добавя: "Навлизаме в нова епоха, ръкавиците вече са свалени".
Миграционната криза в Европа беше катализатор на разрив в отношенията между европейските страни, а в дъното X Орбан вижда Меркел, която си тръгва тази година след 16 години на власт.
"Миграционната криза сама по себе си беше голямо изпитание. Тя се превърна в Рубикон, защото разкри дълбоките философски, политически и емоционални различия между нас относно концепцията за нациите, за свободата и за ролята на Германия", пише Орбан.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Той твърди, че "германците са на другия път на европейската цивилизация, към един вид постхристиянска и постнационална държава". "Възстановяването на европейското сътрудничество ще изисква свръхчовешки усилия в ерата след Меркел", смята Орбан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Той описа новата германска коалиция от социалдемократи, зелени и либерални свободни демократи като ляво правителство с "про-имиграционна, про-джендър, федералистка, прогерманска програма за Европа".
Германия е основен инвеститор в икономиката на Унгария и Обран не винаги е бил толкова негативно настроен към Меркел, припомня БГНЕС. През 2019 г., след разговори с Меркел, той заяви, че "не виждам на хоризонта никакво бъдещо събитие, което би могло да наруши германо-унгарските отношения". Миналата година Орбан каза, че се е опитал да убеди Меркел да не напуска поста си.
Критиците на Меркел често я критикуват, че е била твърде мека към Орбан, докато е била на власт. А премиерът е широко обвиняван в подкопаване на демократичните норми и институции в страната си.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Но и Орбан предизвиква критики с политическите си търсения, след като беше принуден да се раздели с дясноцентристката Европейска народна партия и създаде тесни отношения с крайнодесни лидери като французойката Марин Льо Пен и италианеца Матео Салвини, добавя Politico.