Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасната турбулентност става все по-честа заради промените в климата

09 август 2019, 09:55 часа • 3736 прочитания

Потенциално опасната турбулентност става все по-честа по време на трансатлантическите полети заради промени във въздушните потоци, причинени от промените в климата, показва ново проучване.

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"

Турбулентността на чистия въздух, която може да бъде предсказана по-трудно в сравнение с тази, предизвикана от облаци, се случва когато ветровете се различават по скорост, посока и височина.

Ново проучване, публикувано в списание Nature показва значително нарастване на вертикалните въздушни потоци над натоварения от към въздушен трафик Северен Атлантически океан от 1979 година насам.

„Това е ясна тенденция към по-силно вертикално движение над по-голямата част на Северния Атлантически океан“, се казва в доклада, съставен от метеоролози от университета в Рединг, Англия. „Тенденцията е статистически значима в центъра на климатологичния реактивен поток“.

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Проучването идва след като 30 пътници и членове на екипажа бяха ранени по време на полет на Турските авиолинии от Истанбул до Ню Йорк, след като самолетът им се натъкна на турбулентност над североизточната част на САЩ на 10 март.

Учените от университета в Рединг призовават за по-подробни проучвания за ефектите на промените в климата върху потоците вятър, не само върху скоростта им.

Повече от 3000 полета прекосяват северната част на Атлантическия океан всеки ден.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес