210,6 милиона евро е получила България от ЕС по структурните и Кохезионния фонд за първите четири месеца на 2014 г. Това става ясно от писмо, изпратено от Европейската комисия до евродепутатите от Комисията по бюджети в Европейския парламент, съобщава лидерът на евролистата на АБВ Ивайло Калфин.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
84 милиона от сумата са преведени чрез социалния фонд, а останалите 126,6 млн. – по проекти от фонда за развитие на селските региони и Кохезионния фонд. Общо от 2008 г. по трите фонда на България са платени 2,876 милиарда евро.
Положението в ЕС като цяло
До края на април от европейския бюджет към държавите-членки по структурните и Кохезионния фонд са разплатени 16,7 млрд. евро. Фактури за още 13,3 милиарда очакват да бъдат проверени и платени.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Европейската комисия изрази опасения от лавинообразно растящите неразплатени сметки, които са риск за стабилността на бюджета на ЕС и за 2015 г. Проектът беше представен в бюджетната комисия на Европейския парламент. Заложените в него средства ще са с 2 милиарда евро по-малко от разплатените през 2013 г. по всички програми и политики. Бюджетният еврокомисар Януш Левандовски предлага бюджет от 142 млрд. евро. 40 на сто от бюджета за догодина ще са нужни за покриване на плащания от предходните години (57 млрд. евро), 38 на сто са за задължителни плащания като земеделските субсидии и издръжка на администрацията (54 млрд. евро) и едва 22 процента (31 млрд.) са предвидени за нови проекти и програми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Втората година от новия програмен период показва задълбочаване на проблема с недостига на средства. Бюджетната рамка не може да издържи в размера, в който беше приета, включително заради големите неразплатени суми. Все по-очевидно става, че ще се наложи междинен преглед на бюджета през 2016 г.”, коментира Ивайло Калфин, който е докладчик на Европейския парламент за дългосрочния бюджет на ЕС за 2014-2020 г. Според Калфин една от първите задачи на новата Европейска комисия ще е да започне прегледа, за да представи новите си виждания за разходите на ЕС до края на следващата година. „В противен случай заплахата от спиране на плащанията ще стане реалност”, предупреди Калфин. Брюксел очаква през 2014 г. фактури за 60 млрд. евро – рекорд в историята на ЕС.