1200 доброволци от четири държави - Румъния, България, Украйна и Молдова, бяха обучени в продължение на две години как да проследяват замърсяването на водите, които се вливат в Черно море, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Обучението бе осъществено в рамките на проект с европейски средства в размер на 870 хиляди евро, озаглавен „Създаване на мрежа за обучение за консолидиране на усилията за съвместен контрол и мониторинг на околната среда в Черноморския басейн – LeNetEco2“. Партньори по проекта от румънска страна са Университетът Данубиус от Галац (водещ партньор) и Асоциацията за трансгранично сътрудничество Долен Дунав Еврорегион Галац; от България - бургаският Университет „Проф. д-р Асен Златаров“; от Молдова – Центърът за екологични консултации на Кахул; от Украйна - Агенцията за устойчиво развитие и европейска интеграция Еврорегион Долен Дунав в Измаил и Националният политехнически университет в Одеса.
Общата цел на проекта LeNetEco2 беше чрез съвместни усилия да се обединят хората от Черноморския басейн да контролират околната среда и да наблюдават подобряването на състоянието на делтите, образувани от реките в този регион. Един от основните аспекти на проекта беше определен от факта, че националните граници представляват съществено препятствие за обмена на информация и знания, които са необходими за контрола и мониторинга на общата околна среда в страните от Черноморския басейн.
Ръководителят на проекта от водещия партньор - Университета Данубиус - бившият заместник-кмет на Браила Лучиан Тиля, обясни, че доброволците са били обучени да използват платформа, на която да качват информация, свързана със замърсяването на водите, вливащи се в Черно море, а после данните със замърсените места да бъдат предадени под формата на официално уведомление на институциите, които имат правомощия да констатират замърсяването и да предприемат мерки.
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Курсът на Университета Данубиус приключи тази седмица, като беше осъществен от Мариана Костин. Обучението беше насочено към 220 доброволци - 80 ученици, 80 студенти и 40 представители на местните власти и 20 представители на търговски дружества, заинтересовани от проекта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)