Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обезпокоителен доклад на ОИСР: Разпространението на коронавирус е по-високо сред мигрантите

19 октомври 2020, 14:00 часа • 2180 прочитания

Пандемията и последиците от нея промениха живота на хората в цял свят. Особено силно се отрази тя на живота на мигрантите, пише в публикувания днес доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). В периода на борба срещу коронавируса и въведените ограничения мигрантите са изиграли значителна роля в областта на здравеопазването, търговията на дребно и доставките. Неслучайно даже в периода на спрени пътувания между държавите редица европейски правителства направиха изключение за чуждестранни сезонни работници, ангажирани със събирането на реколтата, пише „Дойче веле”.

Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)

Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март

Според доклада на ОИСР, средният дял на лекарите сред мигрантите е 24 % и 16 % при останалите медицински работници. Това дава основание да се направи заключението, че те се намират на първа линия в борбата с коронавируса. Поради тази причина, както и заради ограничените битови условия делът на заразените със SARS-CoV-2 сред мигрантите е непропорционално по-висок. Проучванията в различни страни показва, че рискът от заразяване с коронавирус в средите на мигрантите е повече от два пъти по-висок, отколкото сред местното население.

Мигрантите усетиха по-силно върху себе си негативните икономически последствия от пандемията. Много от тях работят в малки магазинчета, хотели или в областта на туризма. Именно върху тези отрасли на икономиката пандемията нанесе най-силен удар, като при много предприятия въпросът наистина се свежда до оцеляване. В хотелиерския бизнес в ЕС една четвърт от заетите са граждани на трети държави. По-голямата част от тях работят на краткосрочни договори, затова именно те най-често стават първите жертви при съкращения.

Въпреки че ОИСР все още не разполага с цялата картина относно безработицата сред мигрантите, вече е ясно, че в държавите от Южна Европа, Ирландия, Швеция, Норвегия и САЩ тази група от населението е усетила върху себе си най-остро икономическия спад.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната

Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ

Друга негативна последица от пандемията за мигрантите е затварянето на училищата и преминаването към дистанционно обучение. По информация на ОИСР, родителите мигранти са разполагали средно с по-малко средства за закупуване на компютър, необходим при този вид обучение, с по-малко място вкъщи и с по-малко възможности да окажат помощ при писането на домашните заради езикови затруднения.

Пандемията рязко намали миграцията в държавите от ОИСР. По предварителни данни, за първото полугодие на 2020 г. притокът от мигранти е бил два пъти по-малък в сравнение със същия период на миналата година. Според прогнозите в близко бъдеще не се очаква промяна на ситуацията, дори в условия на възстановяване на икономиката. Една от причините е трансформацията на пазара на труда и увеличаващото се преминаване към дистанционна работа, смятат експертите.

Това е причината държавите, предоставящи работна сила в държавите от ОИСР да почувстват върху себе си негативните икономически последици. Намаляването на нивото на работната миграция ще доведе до намаляване на финансовите средства, които мигрантите изпращат в родината си. Освен това желаещите, но не успели да заминат в чужбина, ще окажат допълнителен натиск върху местния пазар на труда.

Увеличаващата се безработица в западните държави може да доведе до нарастване на ксенофобията, тъй като на мигрантите ще се гледа като на конкуренти на пазара на труда, пише в доклада на ОИСР. Организацията вече провежда разяснителна кампания в няколко държави с цел недопускане на неправилно възприемане на мигрантите като конкуренция и разпространители на вируса.

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Като цяло, ОИСР оценява положително миграцията като „съставна част от нашия живот” и като нещо, което „ни свързва”. Именно пандемията със своята изолация и ограничения показа колко силно се нуждаем „един от друг”, заяви директорът на департамента по заетост, трудови и социални отношения на ОИСР Стефано Скарпета. Опасността се крие във вероятността пандемията да разруши постигнатите до момента успехи в областта на миграцията и интеграцията. За да не се допусне това, правителствата на държавите-членки на организацията трябва да разгледат инвестициите в интеграцията като дългосрочни.

Още: ОИСР: Плановете за възстановяване от пандемията - удар по зелената икономика 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес