Норвежкият държавен суверенен фонд, който е и най-големият по рода си в света, достигна във вторник сумата от 1 трлн. долара, съобщиха от норвежката Централна банка, която управлява капитала.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Това означава, че на всеки гражданин от населението на Норвегия в размер на 5,3 млн. души, се полагат по близо 189 000 долара.
„Не смятам, че някой е очаквал фондът да достигне до 1 трлн. долара, когато първият трансфер на приходи от петрол беше осъществен през май 1996 г.“, заяви в изявление Ингве Слингстад, изпълнителен директор на инвестиционния отдел на националната банка „Норгес“.
Спестовният фонд на Норвегия цели да инвестира социалната система на държавата, когато един ден петролът на държавата се изчерпа. Правителството, което влага всички приходи от „черно злато“ във фонда, може да тегли от него само еквивалента на очакваната възвръщаемост на средствата, но не и твърдия капитал, предаде БГНЕС.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Миналата година правителството за първи път започна да тегли повече пари от фонда, отколкото инвестира в него. Това се дължеше на резкия спад в цената на петрола.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Норвегия е най-голямата производителка на петрол в Западна Европа.
Държавният пенсионен фонд на Норвегия, както е официалното му наименование, е основан през 1990 г. и инвестира предимно в акции (те представляват 65,1% от портфолиото му в края на второто тримесечие), но също така и в недвижими имоти и облигации. С дялове в близо 9000 компании фондът притежава 1,3% от световната пазарна капитализация и 2,3% от тази в Европа.