Бившият френски президент Никола Саркози получи присъда от една година затвор по дело за незаконно финансиране на предизборната кампания през 2012 г. и превишаване на установените от закона ограничения за разходите.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
66-годишният Саркози стана първият френски следвоенен президент, получил ефективна присъда, която е втора за него.
Припомняме, че на 1 март Никола Саркози бе осъден на три години затвор, две от които условно, заради опит да подкупи съдия, който да му предостави вътрешна информация за разследване, относно финансите на предизборната му кампания през 2007 г.
Бившият държавен глава заедно с още13 души бяха обвинени, че са създали или са се възползвали от фалшива схема за фактуриране, за да покрият милиони евро излишни разходи за предизборни митинги, за да изпревари своя социалистически съперник Франсоа Оланд.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Според прокуратурата, счетоводителите са предупредили Саркози, че кампанията ще надхвърли законно разрешения лимит на разходите от 22,5 милиона евро, но той настоял да се проведат повече събития.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В крайна сметка за кампанията са изразходвани близо 43 милиона евро, въпреки че Саркози твърди, че не е знаел за схемата. За разлика от някои от другите обвиняеми, той не е обвинен в измама, а в по-малкото нарушение на незаконно финансиране на кампанията.
Процесът по това дело първоначално беше насрочен за март, но беше отложен, след като адвокат на ключов свидетел беше хоспитализиран с Covid-19.
Жером Лаврийо, заместник-ръководител на кампанията на Саркози през 2012 г. и един от 13-те обвиняеми, публично призна, че е ръководил пренасочването на средствата, изплатени на PR агенцията „Bygmalion”, за да прикрие разходите за кампанията. Той заяви, че е действал по собствена инициатива.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Двама съоснователи на агенцията също са сред обвиняемите. Един от тях - Ги Алвес, публично призна фалшивото осчетоводяване. През 2014 г. адвокат на „Bygmalion” заяви, че компанията е действала под политически натиск.