101 милиона тона отломки трябва да бъдат разчистени от зоните на разрушителните земетресения от 6 февруари в Турция, информира днес турското министерство на околната среда, градоустройството и климатичните промени, цитирано от местните медии.
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Проучванията за оценка на щетите в зоната на земетресенията са удивителни, каза Еюп Карахан, високопоставен служител в министерство на околната среда, по време на петото заседание на парламентарната комисия за разследване на земетресенията.
Каквото и да правим обаче не можем да предотвратим образуването на облаци от прах в градовете, каза Карахан, като добави, че само в южния окръг Хатай ще бъдат премахнати над 16 млн. тона отломки.
ОЩЕ: Жертвите на земетресенията в Турция вече са над 50 хиляди
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Той отбелязва, че е възможно рециклирането на поне 2,5 млн. тона от общия обем отломки в 11-те засегнати от земетресението окръзи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Министерството на околната среда постоянно извършва измервания на азбеста на терен, за да може да се предприемат своевременни действия, ако възникне рискова ситуация поради високото ниво на замърсяване на въздуха, каза Карахан.
Той посочи, че на хората, които са живели в разрушените сгради, е разрешено да вадят ценните си вещи от отломките, отбелязва БТА.
При разчистване на отломките първо изваждаме от тях вещите с някаква икономическа стойност, след което ги предаваме на гражданите. Министерството на околната среда, градоустройството и климатичните промени също така предоставя информация на полицията за откритите вещи, заяви Карахан.
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми