Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 1 млн. държавни служители във Великобритания стачкуват

10 юли 2014, 12:46 часа • 11462 прочитания

Над един милион държавни служители стачкуват във Великобритания заради орязването на заплатите им от правителството в рамките на програмата за строго ограничение на разходите, съобщиха профсъюзите.

Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"

Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват

В стачката, която е най-голямата, откакто коалиционното правителство на премиера Дейвид Камерън дойде на власт през 2010 г., участват служители в работещи във много сектори – от учители и държавни чиновници до улични метачи и работещите в службите за поддръжка на парковете.

Планирани са серия от протести във Великобритания, включително един в центъра на Лондон, който ще завърши с митинг на площад Трафалгар.

В рамките на усилията си за балансиране на публичните финанси дясноцентристкото правителство на Камерън замрази заплатите в държавния сектор през 2010 г. за две години и оттогава ограничи увеличаването на заплатите до един процент на година, информира БГНЕС.

Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)

Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа

Профсъюзите твърдят, че по този начин възнагражденията не могат да наваксат нарастването на разходите за живот.

"Поради това днешните стачници заслужават обществена подкрепа", заяви генералният секретар на Конгреса на профсъюзите Франсис О`Грейди. "Те казват, че обикновените трудещи се не трябва да бъдат изключвани от възстановяването и че всички ние трябва да получим справедлив дял, тъй като икономиката отново нараства", допълни той.

Британската икономика излезе от рецесия през 2009 г. след резкия спад, породен от глобалната финансова криза. Оттогава тя непрекъснато набира сили. Въпреки стачките правителството заяви, че очаква "мнозинството усърдно работещи държавни служители да се явят на работните си места в страната".

То е категорично, че стачките не са оправдани и допълни, че "ограниченията в заплащането" са били необходими в рамките на мерките за строги икономии, наложени след рецесията, последвала финансовата криза от 2008 г.

Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми

Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес