Митинг-шествие за солидарност и защита на мигрантите и бежанците се провежда в момента в центъра на Никозия, с което в Кипър се отбелязва днешният Международен ден за борба срещу расизма и дискриминацията, предава БНР. За четвърта поредна година страната е на първо място в ЕС с най-висок миграционен поток спрямо населението.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Леви партии, младежки организации, синдикати, неправителствени правозащитни организации в Кипър обединяват гласа си в днешната демонстрация срещу расизма, ксенофобията, фашизма и разделението на страната.
Те настояват правителството да прекрати „нехуманните политики и отношение към мигрантите и бежанците в страната”.
Митингът в Никозия под надслова „Не на бодливата тел на срама” е и срещу поставянето на телена ограда в част от демаркационната линия, разделяща острова. Правителството започна изграждането й в опит да предотврати големия брой мигранти, незаконно влизащи в републиката от окупираната северна част на острова през буферната зона.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
Бежанският натиск върху Кипър е един от най-сериозните проблеми пред правителството, което тази седмица заяви, че капацитетът на страната за приемане на мигранти е изчерпан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Броят на търсещите и получили убежище достигна 4% от населението на Кипър, което е най-високият дял в Евросъюза, съобщи в събота вътрешният министър Никос Нурис. Само за последните две години /2019 – 2020 г./ са подадени почти 26 000 нови молби за убежище.
Правителството настоява за постигането на споразумение за новия европейски Пакт за имиграция и убежище.
Кипър няма да успее да управлява миграционния поток към острова, ако ЕС не приеме „координирана, справедлива и балансирана европейска имиграционна политика, основана на солидарност и справедливо споделяне на тежестта между страните-членки”, подчерта министър Нурис.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Управляващите са силно критикувани от опозиционни партии и неправителствени правозащитни организации за лошите условия на живот в приемния център за мигранти, който е пренаселен, и бавното обработване на заявленията за убежище, което понякога отнема години.
Кипър е критикуван и че не е създал цялостен план за интеграция на граждани на трети държави, което е негово задължение съгласно международните конвенции и споразумения.