Медицинската сестра от Ланкастър Бъфи Бейли откри миниатюрна златна Библия с помощта на металотърсач заедно със съпруга си Йън близо до Йорк. Ценната Библия може би някога е била собственост на средновековен аристократ или кралско семейство.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
600-годишният обект с дължина само 1,5 см, може да струва повече от 100 000 лири, каза Бейли.
Експерт го нарече уникален артефакт, който вероятно е бил притежание на много богат човек.
Бейли каза пред репортери, че тя и съпругът й са избрали Йорк за изследване, защото са били добре запознати с богатата история на тази част на Англия. За това са получили разрешение от собственика на земята.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
„Изкопах около 13 см и открих златен предмет. В този момент не мислех, че е нещо толкова специално. Разбрах това едва след като внимателно го изчистих от пръстта. Тежък и лъскав предмет, невероятно красив и вероятно златен“, помислих си аз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново: Руснаците разстреляха предали се украински войници (ВИДЕО)
Още: Зеленски: САЩ искат да върнем помощта им със 100% надценка
Миниатюрната Библия тежи само 5 грама и е изработена от 22 или 24 каратово злато. Смята се, че датира от 15 век. Върху нея са издълбани фигури на св. Леонард и св. Маргарита, покровителка на раждането, и вероятно е била използвана като предмет за защита на стопанката по време на бременност и раждане. Тя е открита недалеч от имот, някога принадлежал на Ричард III (1483-1485), а експертите предполагат, че може да е била собственост на негови роднини или съпругата му Ан Невил. Те я сравняват с Middleham Jewel, златен медальон от сапфир, намерен в замъка Мидлъм, на около 64 км, също собственост на Ричард III и семейство Невил. Това е златно колие от края на 15 век, също открито от металотърсач близо до замъка през 1985 г.
Джулиан Евън-Харт, редактор на списание „Treasure Hunting“, каза, че златната Библия е уникален исторически артефакт.
„Това произведение на изкуството е очевидно иконографско и много прилича на Middleham Jewel, така че има вероятност да е направено от един и същ творец“.
Още: "Алтернатива за Германия": Какво мислят германските фирми
Още: Огнян Минчев: Европа може да е първата жертва на новата доктрина на САЩ
„Всеки, който е поръчал такава миниатюрна златна Библия, трябва да е бил невероятно богат“, каза Бейли. „Засега няма нищо подобно на света. Артикулът може да струва повече от 100 000 лири“.
Йоркширският музей оценява подобни предмети преди аукционистът да определи цената, след което музеят решава дали да ги купи. През 1992 г. музеят плати 2,5 милиона лири, за да купи Middleham Jewel.