Тези европейски избори ще бъдат тест за демокрацията заради мащабите, в които наблюдаваме феномена фалшивите новини. Той винаги е съществувал, но сега е различно заради бързината, с които се разпространяват и измеренията, които придобиват. Това заяви по bTV българският еврокомисар Мария Габриел.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
„Какво се случва с фалшивите акаунти? Какво се случва с ботовете? Какво се случва с рекламата? За мен това са важни въпроси, които трябва да продължим да адресираме“, каза тя.
Габриел заяви, че предстои да бъде готов първия анализ по въпроса, който впоследствие ще стане месечен. Данните от него ще покажат в коя посока е постигнат напредък и в коя не.
„Паралелно с това създаваме европейска независима мрежа от така наречените проверители на информация или фактчекъри. Днес фактчекъри има само в 11 държави-членки на ЕС. Искаме да направим така, че те заедно с учени и други специалисти да имат достъп до платформа за бързо споделяне на информация. Няма нужда да чакаме една фалшива новина, която е идентифицирана като така в Полша, да се разпространи в Италия, България или на други места“, посочи Габриел.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
На въпрос дали ще бъдат по-защитени предстоящите избори за Европарламент през май от американските, Габриел отговори: „Това, което ни предстои е до март месец да бъде изградена система за ранно предупреждение. Органите, отговарящи за киберсигурността заедно с органите, отговарящи за защита на личните данни, ще работят в тясна координация, за да може максимално бързо да бъде споделяна атака, ако тя се зададе. Вече сме го предложили, предстои да стане оперативно“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Нашето предложение е по време на европейските избори във всеки един момент, когато политическите партии използват данните, за да могат да правят анализи и да ориентират информационния поток, за да може да стигне до хората, това да става единствено и само със съгласието на европейския гражданин, добави Габриел.